Zeman vs. Klaus: Jedna Unie, dva pohledy na ni

Praha – Dekáda Česka jako součásti Evropské unie je okamžikem také pro bilancování dvou politiků, kteří zemi prozatím evropským společenstvím vedli. I když byli největšími politickými soupeři, mluvili o sobě Miloš Zeman a Václav Klaus vždy s respektem. V posledních letech mají na řadu věcí podobný názor – například v tom, že ani jeden z nich si nespojoval se sňatkem ČR a unijního spolku příliš velké iluze. Jinak se ale v otázkách Unie rozcházejí tak jako v málo čem jiném. Jeden vidí v současné Unii slibnou příležitost, druhý spíše pozvolnou záhubu…

Prezidentský duel. Jak Klaus a Zeman hodnotí EU? (zdroj: ČT24)

JAK HODNOTÍTE DESET LET ČESKA V RÁMCI EU?

Miloš Zeman: „Tady byly minimálně tři fáze. Právní fáze, kdy jsme harmonizovali české právo v souladu s evropským právem, a to bylo dobře. Druhá fáze, kdy jsme dělali tzv. trouble-makera neboli potížistu, a to bylo špatně. No a třetí fáze, kdy se vracíme do integračního jádra EU. Můžeme samozřejmě uplatnit i kritické námitky. Slyšeli jste moji kritiku, co se týče podpory obnovitelných zdrojů. Něco jiného je aktivní kritik v rámci integračního jádra a něco jiného je ten trouble-maker, co pokřikuje na periferii a nikdo ho pořádně neposlouchá.“

Václav Klaus: „Otázkou je jedině seriózní analýza toho, jestli převažují ty plusy, nebo minusy. Já jsem spolu s kolegy z našeho institutu přesvědčen, že ty plusy v žádném případě nepřevažují. To je můj celkový závěr. Nepochybně nám to přináší něco, čím jsme vždycky chtěli být: normální evropskou zemí a to díky tomu jsme. Návrat do Evropy se mezitím v jistém smyslu realizuje, ale ta Evropa je jiná, než ta, do které jsme se někteří, jako já, chtěli navracet. To členství je spojené s návratem k něčemu, co jsem myslel, že už jsme definitivně na věky věků v listopadu 1989 opouštěli. Dostáváme se znova do centrálně řízené společnosti. To je něco, co jsme my, kteří jsme drtivou většinu svého života prožili v komunismu, určitě nechtěli.“

Ilustrační foto
Zdroj: ČT24

JAK BUDE VYPADAT EVROPSKÁ UNIE ZA DALŠÍCH DESET LET?

Miloš Zeman: „Především si myslím, že za deset let bude mít už Evropská unie jak jednotnou zahraniční politiku, tak jednotnou obrannou politiku, že přistoupíme k budování evropské armády, že budeme mít vedle evropského ministra zahraničí, který zatím dost málo zmůže, i evropského ministra obrany a velice bych si přál i evropského ministra financí.“

Václav Klaus: „Nedá se to podle mého názoru odhadnout. Samozřejmě jistý pesimistický či opatrnický pasivní scénář je ten, že za deset let to bude stejně špatné jako teď. Tedy že se nic mimořádného nestane. Druhou věcí je to, co si myslím, že by Evropa potřebovala. Radikální změnu v mnoha aspektech své existence, která není dosažitelná tím, že se sejde deset nebo dvacet papalášů v Bruselu a rozhodne, že od zítřka děláme něco jinak, to ne… Vidím jistou šanci, která bude daná tím, že vlaky, které ve světě jedou – vlak evropský, asijský, americký, ale koneckonců dříve či později asi i ten africký – jedou nestejnými rychlostmi. A ten evropský evidentně nejpomaleji ze všech. Možná že ty další ho začnou předjíždět tak rychle, že si to lidé v evropských zemích uvědomí a začnou říkat – tak to ne, potřebujeme udělat něco jiného.“

JE ZPĚTNĚ NĚCO, V ČEM JSTE SE V NÁZORU NA EU ZMÝLIL?

Miloš Zeman: „Nikdy jsem neměl nějaké dramatické iluze o tom, že je to spolek dobrodinců, který nám bude sypat peníze bez ohledu na to, k čemu jsou určeny. Ale to je dobře. Já vítám, že nás Evropská unie pokutuje, jestliže některé dotace využijeme poněkud podvodným způsobem – a na druhé straně si myslím, že bychom měli daleko razantněji trestat toho, kdo dotace nevyčerpal a prokázal tím svou neschopnost.“

Václav Klaus: „Myslím, že ani ne. To není žádná pýcha na své znalosti, ale já jsem žádné velké iluze neměl, takže nebyl důvod, abych ty iluze bral zpátky. A že by mě něco pozitivně překvapilo, tak to také ne.“

Češi a EU
Zdroj: Libor Fojtik/ISIFA

JAKÁ JE PODLE VÁS ZÁSADNÍ VÝHODA/NEVÝHODA ČLENSTVÍ ČR V UNII?

Miloš Zeman o nevýhodě: „Samozřejmě to, že jsme někdy omezováni naprosto zbytečnými technickými normami, které si spíše než EU jako celek vymýšlí Evropská komise, a že by tyto technické normy měly být podle principu subsidiarity v pravomoci národních států. Už jsem několikrát uváděl příklad úsporných žárovek, ale mohu vám sdělit, že nyní jsou na programu jednání EK i celoevropské úsporné klozety, a já bych si skutečně nepřál, aby celá Evropská unie smrděla.“

Václav Klaus o výhodě: „Nevidím dobře jednoduchou alternativu. Byl jsem teď ve Švýcarsku, stokrát se mě tam na to všichni ptali. Já jsem říkal, že my jsme neměli jejich unikátní historicky vzniklou pozici, takže my jsme neměli v 90. letech alternativu jít svou vlastní nezávislou cestou. Pro mě je to velmi hypotetická otázka, co by bylo, kdyby. Myslím, že žádné 'kdyby' být nemohlo.“