Novým náměstkem Válkové se stal Zimmel

Praha - Novým náměstkem ministryně spravedlnosti Heleny Válkové (ANO) se dnes stal bývalý ředitel a zakladatel finanční policie Vladimír Zimmel. Nastoupí místo Pavla Šterna, kterého Válková odvolala v půlce června po sporech kolem tendru na elektronické náramky pro domácí vězně.

Současné úkoly v oblasti trestní politiky jsou náročné a vyžadují plné nasazení. Patří k nim například zavedení elektronického monitorovacího systému nahrazujícího ve vhodných případech nepodmíněné tresty odnětí svobody," popsala Válková jednu z pracovních náplní nového náměstka. Zimmel se prý s ministryní na prioritách a hlavních úkolech práce shoduje.

Zimmel vystudoval policejní akademii a dvacet let pracoval jako policista. Řadu let vedl finanční policii, kterou zakládal. Věnoval se finanční kriminalitě a zejména pak problematice praní špinavých peněz. Později byl náměstkem ředitele Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování. Od policie Zimmel odešel v červnu 2008 po reformě Ivana Langera.

Válková svého náměstka pro vězeňství a trestní politiku Šterna nominovaného ČSSD odvolala 17. června. Zdůvodnila to Šternovým chováním ve věci tendru na elektronické náramky. Štern před svým odvoláním odmítl Válkové dát podrobnější údaje k tendru a obrátil se kvůli tomu na protikorupční policii. Podle něj se Válková snažila získat o průběhu řízení informace, na které nemá nárok. Válková pak tendr zrušila. Odůvodnila to pochybnostmi o transparentnosti.