Zaorálek odletí do Iráku jednat o dodávce zbraní pro kurdské milice

Praha - Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) má v polovině září odletět do Iráku, aby jednal o dodávce munice, kterou schválila česká vláda jako pomoc kurdským milicím v boji s islamisty. Protože jde o mimořádně velkou dodávku i mimořádnou situaci, je podle Zaorálka důležité hovořit s těmi, o nichž se jedná. Ministr to uvedl v Otázkách Václava Moravce. Zaorálek proto zamíří jak do hlavního města Bagdádu, tak do metropole iráckého Kurdistánu Irbílu .

Dodávka munice je podle ministra natolik rozsáhlá, že s její přepravou dokonce pomáhají americká letadla. Kurdové by měli dostat miliony nábojů do útočných pušek Kalašnikov a kulometů, ale i ruční granáty a náboje do pancéřových pěstí. Jde o dodávku za více než 40 milionů korun.   

Dodávku zbraní podpořil i bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09). „Máme-li něco k dispozici, tak bych obdobně jako Německo pešmergům (kurdským milicionářům) zbraně dodal. To je velmi rozumné,“ řekl v ČT. Česko naproti tomu podle něj nemá kapacity na to, aby v dané oblasti zasáhlo vojensky.  

Zaorálek prý čekal, až vznikne nová irácká vláda, která bude mít podporu tamního parlamentu. „Stále je to jedno území, i ten Kurdistán, takže si myslím, že proto je důležité jednat s představiteli v Bagdádu a vytvářet také tlak na to, aby tam vznikla inkluzivní vláda, která nebude opakovat ty politické chyby z minulosti,“ řekl. Jednat se podle něj bude i o komerčních dodávkách zbraní.  

„Poprvé v historii jsme svědky toho, že se transformovala teroristická skupina do něčeho, co se podobá státu. To tady ještě nikdy nebylo,“ zdůraznil ministr zahraničí. „Co se na Středním východě děje, je, že se zhroutil celý systém, který vznikl po 1. světové válce,“ řekl Schwarzenberg. Jestli se syrský a irácký stát udrží, je podle něj otazník.

Přelomové rozhodnutí Německa

Iráckým Kurdům pošle zbraně např. sousední Německo, pomoc už schválil tamní parlament. Berlín pošle např. protitankové rakety, samopaly a granáty. Celková hodnota zbraní by se mohla vyšplhat na 70 milionů eur. Rozhodnutí německého parlamentu je přitom přelomem v dějinách poválečného Německa, které až dosud odmítalo posílat do válek své zbraně. Zbrojní pomoc už Kurdům v Iráku poskytly Spojené státy a Británie, export zbraní odsouhlasili také italští poslanci.