Brno sníží úspory v kultuře, divadlům ale zamítá úvěry

Brno - Brněnské příspěvkové organizace budou muset příští rok pravděpodobně ušetřit méně než magistrátem původně požadovaných 20 % svých výdajů. Tato informace dnes padla na zasedání zastupitelstva, kam dorazili zástupci nespokojených umělců z Husy na provázku, Hadivadla, Národního divadla a filharmonie. Na peněžní úvěry, ve kterých divadla vidí naději na záchranu, však řada žadatelů nedosáhne. Vedení Brna už úvěry zamítlo Huse na provázku a divadle Radost, o dalších bude teprve jednat.

Nespokojení umělci a zaměstnanci divadel dnes po zastupitelích požadovali, aby snížili částku, kterou budou muset brněnské příspěvkové organizace v příštím roce ušetřit. Plánované snížení dotací o 20 procent považují za zcela likvidační, podle nich nejsou divadla schopna toto skokové snížení nijak vykompenzovat. Politici jim dnes slíbili, že chystané škrty budou zřejmě nakonec nižší. Nutné úspory totiž magistrát přizpůsobí možnostem různých organizací. „Někde se podaří ušetřit méně, někde více. Hranice úspor by se proto měly pohybovat v takových rovinách, aby to nemohlo ohrozit existenci jednotlivých organizací,“ řekl brněnský primátor Roman Onderka (ČSSD).

Přesto jsou mnohá divadla přesvědčena, že úsporné dva roky se jim podaří překlenout, jen pokud si na zajištění provozu vezmou úvěr. Ten ale vedení města většině divadel pravděpodobně odmítne. Město už zamítlo žádosti divadel Radost a Husa na provázku. „Divadlo Radost by mělo i 20% úspory zvládnout bez větších problémů,“ je přesvědčen primátor Onderka.

Podle něj úvěr nepřichází v úvahu ani pro experimentální divadla, mezi která spadá právě Husa na provázku a také například Ha divadlo. „U nich počítáme s variantou, že by měli hranici úspor nižší, avšak doba úspor se u nich ze dvou let o něco prodlouží,“ vysvětlil Onderka. O schválení úvěrů město uvažuje zřejmě jen u brněnského Městského divadla a Národního divadla Brno.

S úvěrem počítá i brněnské Národní divadlo

Zaměstnanci Janáčkovy opery na dnešním jednání zastupitelstva znovu žádali odvolání ředitele brněnského Národního divadla Daniela Dvořáka. Jeho úsporné plány podle nich divadlo poškodí. Jak uvádí materiál Krizový scénář provozu NDB, který Dvořík v pondělí předložil vedení města, 41 milionů, které má divadlo ušetřit, požadované úspory „přesahují částku, kterou by mohlo NDB ušetřit, aniž by se to projevilo na rozsahu a kvalitě činnosti divadla“. 

Dvořák navrhl dvě varianty úspor. Ta první počítá se zachováním stávajícího počtu zaměstnanců, divadlo by pak ušetřilo pouze čtyři miliony na provozních nákladech a další náklady by pokryl desetimilionový úvěr. Divadlo by ale ušetřilo jen zlomek požadované částky. Tato varianta je relativně přijatelná i pro odbory, které se bojí propouštění. Druhá varianta totiž počítá s propuštěním asi stovky lidí, což by přineslo úspory 21 milionů korun. O úplném uzavření opery, což nedávno vyvolalo negativní ohlasy umělců, už Dvořák ani vedení města neuvažují.