Olomoucký soud začal řešit kauzu brutálně zavražděného podnikatele

Olomouc - Olomoucký krajský soud dnes začal řešit kauzu brutálně zavražděného podnikatele Miroslava Mlčocha z Uničova. Jeho tělo našli policisté po čtyřech letech až ve chvíli, kdy se přišel přiznat jeden z jeho vrahů. Bál se totiž svého komplice, který mu také vyhrožoval smrtí. Obžalovanému hrozí patnáct let vězení.

44letý vrah Petr Venský a zavražděný Miroslav Mlčoch byli přátelé. Několik let spolu podnikali. Když Venský rozjížděl autobazar na Slovensku, Mlčoch neváhal a postupně mu půjčil miliony. K vraždě přemluvil Venského jeho další kamarád, který v autobazaru pracoval. 25tiletý Slovák Miroslav Hruška přišel s tím, že lepší než splácet, bude podnikatele odstranit. „Tito pachatelé vylákali Mlčocha na Slovensko. Obvinění poškozeného zavraždili v autobazaru, kde ho pohřbili a tam tělo bylo také objeveno,“ prozradil vyšetřovatel Libor Šamšula.

„Miroslav Hruška nejdřív napadl poškozeného kovovou tyčí, potom ho Petr Venský střelil do hlavy nelegálně drženou zbraní. Poškozený stále jevil známky života a Miroslav Hruška ho opakovaně udeřil kovovou tyčí do oblasti hlavy,“ uvedla mluvčí Prezídia Policejního sboru SR Andrea Dobiášová. Vrahové pak zametli stopy. Čtyři roky nikdo nevěděl, co se s podnikatelem stalo. Poté ale začal mladý Slovák svému komplici vyhrožovat. Petr Venský se proto letos v lednu sám přišel udat policii. U soudu dnes vypovídal, že ani neví, co ho k činu přimělo. „Mlčoch tam bojoval o život, bránil se. Chtěl jsem v ten moment, aby to skončilo. Skočil jsem pro brokovnici a vystřelil jsem. Prostě jsem chtěl, aby už nekřičel,“ řekl u soudu.

„To jeho doznání přišlo v okamžiku, kdy se tím případem nikdo nezabýval. Proběhlo dokonce civilní řízení, kdy byl Mlčoch prohlášen za mrtvého. To vidím jako velmi výraznou polehčující okolnost,“ vyjádřil se obhájce Petra Venského Jiří Staněk. V souvislosti s vraždou probíhá soud i na Slovensku. Spolupachateli Miroslavu Hruškovi tam na rozdíl od jeho českého komplice hrozí až 25 let nebo dokonce doživotí.