Alejí roku 2011 je lipové stromořadí u Vavřince v Moravském krasu

Vavřinec - Novodvorská lipová alej, kterou turisté najdou nedaleko obce Vavřinec na Blanensku, zvítězila v anketě Alej roku 2011. Jde o nejzachovalejší stromořadí v Moravském krasu. Nadšenci alej průběžně opečovávají a dosazují nové stromy. Výsledek prvního ročníku soutěžní ankety dnes ve Vavřinci vyhlásili pořadatelé z ekologické organizace Arnika.

Cílem ankety je upozornit na krásu i ekologickou důležitost alejí v české krajině. „Soutěžní ankety se zúčastnilo více než 50 alejí. Tu nejzajímavější pak hlasováním vybíralo 5288 lidí. Návštěvnost webové stránky s anketou byla přes 26.000 lidí,“ řekl Jakub Esterka z Arniky.

Vítěžná Novodvorská alej prochází postupnou obnovou. Vzniklé mezery postupně zaplňují klony památných lip vypěstované v dendrologické zahradě v Průhonicích u Prahy. Na obnově se podílejí studenti, odborníci ze správy Chráněné krajinné oblasti Moravský kras, myslivci ze Sloupu na Blanensku a hasiči z Vavřince. „Jsme všichni moc rádi, že naše alej uspěla, moc si toho titulu vážíme,“ řekla Kateřina Židů, která Novodvorskou alej do soutěže přihlásila a s přáteli se o celé stromořadí stará. Vesnice Vavřinec, v jejímž katastru se alej nachází, letos získala ocenění Vesnice roku Jihomoravského kraje.

Novodvorská alej

1Alej nechal vysázet v první polovině 19. století hrabě Hugo Salm. Bývala součástí stromořadí, které spojovalo Blansko, Obůrku a hrad Blansek. Od roku 1994 má alej složená z lip srdčitých a velkolistých status památného stromořadí. Největší lípa má obvod kmene 415 centimetrů.


Na druhém místě v anketě Alej roku 2011 skončilo stromořadí na ochranné hrázi na pravém břehu Moravy nedaleko Uherského Hradiště. „Aleje, které se umístily na prvních dvou místech, jsou ilustrativním příkladem toho, jak k alejím můžeme přistupovat. Zatímco ta první má široké nadšenecké pole, které se o ní stará, tak alej v Uherském Hradišti čelí z projektových důvodů hrozbě vykácení,“ řekl Esterka. Místní lidé proti kácení bojují. Uherskohradišťská alej díky jejich vytrvalosti dostala zvláštní cenu Arniky. Místní mají i díky anketě podporu dalších skupin. „Mrzí mě, že aleji podél Moravy hrozí vykácení. Na vyhlašování výsledků ankety jsme se setkali se skupinou, která usiluje o záchranu této aleje. Chystají proti kácení petici a my jsme slíbili, že seženeme podpisy,“ uvedla Židů.

Ekologové v Česku dlouhodobě kritizují kácení alejí u silnic, které silničáři považují za hrozbu pro řidiče. V posledních osmi letech zmizelo jen z okolí silnic nižších tříd víc než sto tisíc stromů. Velké plošné kácení se uskutečnilo například v roce 2008. Na podzim následujícího roku zákonodárci schválili novelu, která kácení omezila tím, že zpřísnila povolovací mechanismus a zavedla také povinnost vysazovat náhradní stromy. U větších stromů musejí silničáři žádat o povolení ochránce přírody.

Ministerstvo dopravy se ale podle Arniky snaží dosáhnout zrušení změn z roku 2009, a to prostřednictvím novely zákona o pozemních komunikacích. Pokud by novela prošla, silničáři by znovu nemuseli žádat o povolení. Příští týden se novelou začne zabývat Poslanecká sněmovna. „Požadujeme, aby se tento zákon vrátil k přepracování,“ uzavřel Esterka.

  • Alej dříve spojovala Blansko, Obůrku a hrad Blansek
    Alej dříve spojovala Blansko, Obůrku a hrad Blansek autor: Kateřina Židů, zdroj: Kateřina Židů
  • Novodvorská alej v létě
    Novodvorská alej v létě autor: Kateřina Židů, zdroj: Kateřina Židů