Aby velká voda neškodila, čistí vodohodspodáři koryto Desné

Sudkov - Vodohospodáři kácí ze zarostlého koryta řeky Desné na Šumpersku stovky stromů a keřů, které brání průtoku vody a způsobují v lokalitě záplavy. Od povodní v roce 1997 je to největší údržba na této řece. Bude stát více než milion korun.

Povodně, jarní tání ledů, přívalové deště, to vše obyvatelé domů kolem řeky Desné dobře znají. A v živé paměti povodně roku 1997.

Hodně zle na tom byl například Sudkov. I když obyvatele chrání před povodní hráz, přesto je čas od času velká voda opět zaskočí. Aby nečekaných záplav ubylo, pročistí pracovníci Povodí Moravy tok nad obcí.

„Je to prevence před povodněmi. Náletové dřeviny, které kácíme, brání průtoku vody v korytě řeky. Tím pádem by se řeka mohla rozlít do okolí,“ vysvětluje mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

První etapu zahájili správci toku v listopadu u Loučné nad Desnou a v okolí Vikýřovic. Zatím stihli na řece Desné vyčistit od stromů a keřů asi dvacet kilometrů toku.

„V letošním roce budeme ještě čistit břehový porost v Chromči, poté na řece Krupé a Březné,“ doplňuje vedoucí šumperského provozu Povodí Moravy Milan Pánek. Kácení bude pokračovat i v příštích letech. Kvůli zvláště chráněným živočichům vždy od září do konce února. Celá akce by měla trvat až do roku 2015.