AVÍZO: Nový způsob popularizace vědy na TU Liberec - Vědecká kavárnička

Ve čtvrtek 21. února pořádá Technická univerzita v Liberci od 16.00 do 17.00 hodin v rámci projektu Otevřená univerzita takzvanou Vědeckou kavárničku. Půjde o povídání o nových vědeckých poznatcích v univerzitní kavárně na Studentském náměstí. Cílem akce je popularizovat výsledky výzkumu na TU a představit osobnosti, které na univerzitě působí.

Akce je určená pro širokou veřejnost, uskuteční se v kavárně v prvním patře budovy rektorátu. Zástupci univerzity budou hovořit o moderních technologiích výroby součástek, známých jako rapid prototyping. „Jedná se o velmi moderní a progresivní technologii výroby prototypových dílů v 3D tiskárnách. Tento podstup je podstatně rychlejší než klasické postupy. Zájemcům přiblížíme, jak probíhá výroba dílů z dodaných 3D modelů, které naši pracovníci připraví pro 3D tisk. Kdo bude chtít, může si pak prohlédnout i naši laboratoř,“ řekl Jiří Šafka z Oddělení prototypových technologií a procesů CxI TUL.

Z vědecké kavárničky TU Liberec
Z vědecké kavárničky TU Liberec

Putovní „Vědecká kavárnička“ měla svoji premiéru 29. ledna v Rumburku. Zajímavá problematika bioniky - vědního oboru, který se zabývá studiem přírody jako zdrojem inspirace pro hledání technických řešení složitých problémů, zaplnila do posledního místečka přednáškový sál klubu seniorů.

Z vědecké kavárničky TU Liberec
Z vědecké kavárničky TU Liberec

„Připravili jsme nový formát popularizačních akcí pro veřejnost. Cílem “kavárniček„, je popularizovat  na veřejnosti výsledky výzkumných aktivit Technické univerzity v Liberci, ukázat na  zajímavá témata, kterými se technická univerzita zabývá, a také  představovat osobnosti, které na škole působí,“ uvedl vedoucí projektu Otevřená univerzita Miloš Hernych.

Z vědecké kavárničky TU Liberec
Z vědecké kavárničky TU Liberec

V pořadí další Vědeckou kavárničku pořádá univerzita 12. března  2013, od 15.30 do 16.30 hodin v Klubu seniorů ve Varnsdorfu. Docent Miroslav Černík bude hovořit  o výrobě a použití nanomateriálu. V Liberci se povídání o vědě nad šálkem kávy uskuteční zase 28. března. „Téma ještě upřesníme,“ řekl Hernych.

Jaroslava Kočárková, TU Liberec