V Ostravě se při demonstracích zatýkalo, noc proběhla bez problémů

Ostrava - Na protiromský pochod vyrazili extremisté v řadě měst. Bez potyček se obešel protest několika stovek demonstrantů v Duchcově, desítky lidí prošly i Brnem a Jičínem. Naopak v Ostravě se radikálové s policií střetli. Cestou městem se odklonili od plánované trasy a snažili se dostat do městské části Přívoz. Vzduchem létaly kameny, dýmovnice, rozbušky i popelnice. Policie zadržela 62 protiromských radikálů.

Ostrava

Účastníci protiromského pochodu v Ostravě se odklonili od ohlášené trasy a vyzbrojeni klacky a kameny se pokusili dostat do čtvrti Přívoz obývané Romy. Byli však zastaveni policejním zátarasem. Zastavili se tak v Nádražní ulici, tedy jen několik desítek metrů od místa, kde se dopoledne konalo setkání Romů. Policii se později podařilo za pomocí dělbuchů několik desítek protestujících vytlačit k Mariánskohorské ulici.

Při násilnostech v Ostravě zadržela policie 62 protiromských radikálů. Jsou podezřelí z výtržnictví, ublížení na zdraví nebo napadení úřední osoby. Účastníci pochodu se ostře střetli s policií, poté co opustili ohlášenou trasu pochodu. Chtěli se dostat k Romům. Při akci bylo zraněno 21 policistů a několik radikálů.


Mluvčí městského obvodu Jana Pondělíčková řekla, že radnice s opuštěním ohlášené trasy nemůže nic dělat, protože shromáždění bylo oficiálně ukončeno. Trasa dodatečně povoleného pochodu z Prokešova náměstí měla zahnout do Zborovské ulice, pokračovala ale po Sokolské směrem k náměstí Svatopluka Čecha.

Noc proběhla bez výtržností

Po sobotních střetech policie s radikály, kteří se účastnili protiromské demonstrace a následného pochodu, byl v Ostravě v noci klid a policie nezaznamenala výrazné narušení veřejného pořádku. „Policisté nyní vyslýchají zadržené demonstranty, mezi nimiž byly kromě podnapilých osob i mladistvé dívky,“ řekla dnes policejní mluvčí Gabriela Holčáková.

„V noci byly provedeny první výslechy podezřelých osob, další výslechy zúčastněných jsou před námi. Postupně je dokumentováno také další poškození majetku v ulicích Ostravy, konkrétněji vozidel, budov, kontejnerů. Lze předpokládat, že další oznámení ještě občané učiní,“ uvedla Holčáková. Dodala, že policisté budou analyzovat také desítky hodin obrazových záznamů a identifikovat další podezřelé osoby.

Přípravy probíhaly bez problémů

Krajská metropole byla už několik hodin před zahájením akce v obležení policistů a městských strážníků. Na příjezdových cestách do města policisté kontrolovali osobní vozidla i autobusy.

„Do 13:00 policisté při kontrolách odhalili asi desítku zbraní. Jednalo se o různé násady či pálku, mimo jiné byla zabavena také mačeta,“ řekla policejní mluvčí Gabriela Holčáková. Celkovou situaci ve městě monitoroval vrtulník, v ulicích byli kriminalisté.

Romové se na náměstí Svatopluka Čecha scházeli už od dopoledne, k místu protestů je od ostravských ubytoven svážely autobusy. Romové měli na své akci několik pořadatelů ve žlutých vestách a takzvané koordinátory bezpečnosti. „Mým úkolem je hlídat, aby se lidé nerozcházeli z náměstí do bočních ulic, ale zůstali tady,“ řekl před zahájením akce jeden z nich. Kolem čtvrté hodiny se shromáždění Romů začalo pomalu rozcházet.

Pavel Matějný z hnutí Čeští lvi (radikálové), jehož akci úřad dříve zakázal, nakonec protest uspořádal na Prokešově náměstí. Spojil se s organizátorem demonstrace Stop rasovým útokům, která se měla konat v Komenského sadech a jejíž účastníci přešli na Prokešovo náměstí. Je možné, že se odsud demonstranti vydají na pochod. Na náměstí účastníci demonstrace podepisují petici Za práva slušného občana České republiky, v níž žádají politiky, aby se zasadili o tvrdé potírání zneužívání sociálního systému.

České Budějovice

Akce začala uvítáním účastníků. Při kontrolách nebyly zajištěny žádné zbraně a průvodu se zúčastnila zhruba stovka lidí. Lidé protestovali proti systému sociálních dávek a proti údajnému černému rasismu. Protestující se shromáždili v centru města a po projevech řečníků vyrazili z Lannovy třídy poblíž vlakového nádraží k Husově třídě, kde se začali rozcházet. Akce byla poklidná a obešela se bez střetů.

Policie zadržela asi desítku lidí.

Jičín

Na protiromský pochod Jičínem vyrazilo po 15:00 od školy na Husově ulici kolem 50 radikálů a dalších osob. Akci svolala Dělnická strana sociální spravedlnosti, která původně počítala s účastí 100 až 300 lidí. Svolavatelé akci nazvali „Shromážděním proti cikánskému exekučnímu teroru a policejní brutalitě“. Policie zasahovat nemusela.

Jako protiváhu pochodu extremistů přichystali aktivisté v Jičíně kulturní akci pod názvem Pohádkou proti nenávisti. Svolali ji do prostor židovské synagogy nedaleko Valdštejnova náměstí.

„Do akce jsme nasadili takové množství sil a prostředků, abychom zabezpečili klid a pořádek ve městě. Policie zasahovat nemusela,“ potvrdila mluvčí místní policie Hana Klečalová.


Protiromský pochod v Jičíně
Zdroj: ČTK
Autor: Josef Vostárek

Brno

Brnem dnes pochodovalo bez ohlášení asi 30 protiromských extremistů. Policejní těžkooděnci jim zabránili vstoupit do ulic obývaných Romy. Účastníci avizovaného protiromského pochodu „proti černému rasismu, proti policejnímu násilí“ se sešli v 15:00 v parku Koliště. Na stejném místě byl ohlášen happening proti rasismu a násilí, který organizuje několik nevládních organizací. Zatímco setkání občanských aktivistů bylo řádně ohlášené, extremisté pochod radnici nenahlásili.

„Pochod jsme museli usměrnit, tak aby se nedostal do lokalit, kam jsme nechtěli. Myslím, že pochod proběhl klidně bez narušení veřejného pořádku,“ potvrdil brněnský policejní mluvčí Bohumil Malášek.


Plzeň

Na náměstí Republiky se na protiromském pochodu sešlo několik desítek extremistů. Nedaleko jejich srazu už před 15:00 protestovalo proti rasovému násilí 250 až 300 lidí - shromážděné přišel podpořit i plzeňský biskup František Radkovský. V ulicích města pořádek zajišťovalo 700 policistů a strážníků.

Policie v Plzni zadržela 10 až 15 osob. Nejde o členy neonacistického pochodu. Jde o ty, kteří se proti pochodu postavili – blokovali předem ohlášená místa, kudy měli demonstranti procházet. Policie musela místo vyklidit a osoby zadržela. Jinak vše probělo poměrně v klidu a svižně.

Policie zde zůstane v pohotovosti minimálně do půlnoci.

Duchcov

Protiromský pochod v Duchcově na Teplicku sice už oficiálně skončil, několik desítek lidí ale znovu vyrazilo do ulic. Protiromská demonstrace se zatím obešla bez incidentů. Policie účast odhaduje na 250 až 300 lidí. Město se na dnešní pochod připravilo odklizením popelnic z trasy pochodu, vyzvalo také místní, aby si přeparkovali svá auta.

„To, že to nyní svolává DSSS, mě sice nenaplňuje nadšením, ale jsou to Duchcovští a tvrdí, že si zajistí klidný průběh a že nechtějí mít nic společného s extremisty,“ doplňuje starostka Duchcova Jitka Bártová.


Video Demonstrace tématem Událostí
video

Demonstrace tématem Událostí