Tým dokumentaristů České televize během natáčení nového filmu odhalil množírnu psů

Tým dokumentaristů České televize během natáčení nového filmu odhalil množírnu psů

Policejní zásah, při němž bylo zachráněno devadesát pět psů, kteří žili v trýznivých podmínkách, byl iniciovaný investigativní prací tvůrců nového dokumentárního filmu ČT Továrna na psí prachy. Dokument začal vznikat počátkem roku 2023 v režii Kateřiny Hrochové a tvůrčí producentské skupině Aleny Müllerové.

Reportáž v Událostech

11. 5. 2024

Jeho cílem bylo zjistit a popsat, jakým způsobem spolupracují množírny psů s jejich překupníky. Přesně to se tvůrcům pořadu podařilo odhalit, a aby nebylo narušeno vyšetřování policie, rozhodli se vysílání odložit. Dokument se na obrazovkách ČT objeví v podzimním schématu tohoto roku.

Dokumentaristům ČT se podařilo zachytit celý investigativní postup, který započal analýzou podezřelého inzerátu v kanceláři na Kavčích horách. S kamerami se následně vydali až na práh domu, v němž nakonec policie odhalila přes devadesát zubožených psů. „Odkrýt množírnu se nám povedlo díky obrovskému nasazení analytičky Karolíny Šoupalové a novináře Jaroslava Hrocha. Společně jsme také odhalili slabá místa systému umožňující množírnám generovat miliony korun ročně. V určité fázi natáčení jsme oslovili Roberta a Terezu Plickovy ze spolku Hlas zvířat a společně s nimi připravili trestní oznámení. Poté případ převzala policie,“ líčí režisérka Kateřina Hrochová.

„Na základě trestního oznámení podaného neziskovou organizací na ochranu zvířat se kriminalisté začali zabývat podezřením z protiprávního jednání. Další základní informace pak policisté získali i od štábu natáčejícího dokument o týrání zvířat. V neděli 7. dubna kriminalisté provedli realizaci, při které zadrželi dvě podezřelé ženy. V domě v Olomouckém kraji, kde probíhalo množení psů, našli a následně za asistence státní veterinární správy odebrali celkem třiadevadesát psů, další dva odebrali v Praze. Zvířata byla chována v několika místnostech rodinného domu, ve zcela nevhodných podmínkách. Kriminalisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu týrání zvířat, chov zvířat v nevhodných podmínkách a neoprávněné podnikání,“ uvedla mluvčí Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy Eva Kropáčová.

„Zvenčí se jednalo o nenápadné budovy, uvnitř bylo peklo. Potvrdilo se, že princip překupnictví množitelům pomáhá lépe zametat stopy a mást úřady. Přelstili systém, ale my přelstili je, alespoň v této kauze,“ popisuje dramaturgyně dokumentu Továrna na psí prachy Kateřina Krobová.

V případě týraných zvířat se angažovala i nezisková organizace, spolek Hlas zvířat. „Spolupráce s Českou televizí spočívala jak v podání komplexního trestního oznámení, tak ve společné analýze množírenského byznysu. Tento případ ukazuje, že při správném postupu medií a policie je poměrně velká šance dosáhnout spravedlnosti. Velmi si spolupráce ceníme a rádi jsme přispěli svými mnohaletými zkušenostmi,“ doplňuje advokát Robert Plicka, jeden ze zakladatelů spolku Hlas zvířat.

„Dokument má ambice přispět k dlouhodobější změně. Velký smysl má například apelovat na lidi, aby byli při nákupu zvířat přes internet obezřetní. Je důležité zjistit, kdo zvířata prodává, a být proaktivní a kritický v analýze inzerátů, což platí i pro provozovatele inzertních portálů. Velmi problematické je i to, že je zvířata možné nabízet anonymně,“ upozorňuje Kateřina Krobová a dodává: „Dokument jsme původně měli odvysílat již letos na jaře, abychom však neohrozili policejní vyšetřování, odložili jsme jeho premiéru na podzim 2024.“

reportéři: Karolína Šoupalová, Jaroslav Hroch // námět: Karolína Šoupalová, Kateřina Krobová // scénář: Jaroslav Hroch // režie: Kateřina Hrochová // výkonná producentka: Barbora Svobodová // kreativní producentka: Alena Müllerová // dramaturgie: Kateřina Krobová

Tiskové oddělení České televize