Startuje Tour de France. Průvodce najdete na webu ČT sport

Čekání je u konce, slavný žlutý závod znovu startuje. Tour de France začíná v sobotu 29. června. Přímé přenosy mohou diváci sledovat na ČT sport každý závodní den od 13:45 hodin, poslední etapu pak 21. července od 14:20. Komentuje Tomáš Jílek a jeho experti.

28. 6. 2024

„Jsme rádi, že můžeme už počtrnácté nabídnout fanouškům cyklistiky přímé přenosy z Tour de France. Oblíbený závod je událostí nejen sportovní, ale celospolečenskou. Letos na ni navíc plynule navazují olympijské hry v Paříži, které budou jedním z vrcholů francouzského léta v České televizi,“ říká výkonný ředitel ČT sport Jiří Ponikelský.

Favoritem 111. ročníku etapového cyklistického závodu je pětadvacetiletý Slovinec Tadej Pogačar. „Ten už letos vyhrál Giro d'Italia a pokusí se stát prvním cyklistou za posledních 25 let, který v jedné sezoně vyhrál Giro i Tour, což je velmi těžká kombinace. Myslím, že to je hlavní téma letošní Tour de France,“ uvádí komentátor České televize Tomáš Jílek.

Spolu s Tomášem Jílkem usednou do studia experti René Andrle, Petr Benčík, Petr Vakoč, Leopold König, Tomáš Konečný, Ján Svorada, Lubor Tesař, Stanislav Kozubek a František Raboň. Nováčkem mezi experty je Peter Sagan. K tomu se pro třetí etapu závodu přidá také Ján Valach, který Petera Sagana provázel jako sportovní ředitel či reprezentační trenér v podstatě po celou kariéru. I pro něj to bude mezi experty premiéra. „Peter Sagan je rekordmanem historie Tour v počtu sedmi zelených trikotů pro vítěze bodovací soutěže, vyhrál na ní celkem dvanáct etap mezi lety 2012 a 2019. Navíc je vítězem etap i na dalších dvou akcích velké trojky, tedy italském Giru a španělské Vueltě. A jako jediný v historii vyhrál třikrát v řadě mistrovství světa. Podle toho, jak se celý život projevoval při rozhovorech, odhaduji, že podobným živlem jako na kole bude snad i při komentování,“ dodává Tomáš Jílek.