Články

Iggy Pop, 1977

Inspirace pro vznik new wave

70. léta

Odvrhávaje komplikovaný a instrumentálně ekvilibristický styl kapel art a hard rocku, hledala nová mladá generace hudebníků svoje inspirace jinde. Nejvýznamnější předchůdci skupin new wave se…

Sex Pistols, zleva Johnny Rotten, Glen Matlock, Steve Jones, Paul Cook, 1976-77

Punk (cca 1976 – 1981)

70. léta

„Zněli jsme tak, jak jsme zněli. Protože Johnny neuměl zpívat a já neuměl hrát.“ Steve Jones (Sex Pistols) „Rock je vždycky vzpourou nižších proti vyšším, slabších proti silnějším, outsiderů…

The Police, zleva Andy Summers, Sting, Stewart Copeland, 1979

New wave Velké Británie a Irska (konec 70. let - 1. polovina 80. let)

70. léta

V Británii byla novovlnná scéna mnohem širší a také pestřejší. Když opět vynecháme punkery ze Sex Pistols, Clash, Damned, Buzzcocks, Sham 69, UK Subs, Chelsea (potažmo Generation X)…

The Cure, zleva Michael Dempsey, Robert Smith a Lol Tolhurst,  1979

Gothic rock přelomu 70. - 80. let

70. léta

Gothic rockem se označovala ta část nové vlny, která ve své stylizaci pracovala s odkazem anglického gotického románu 19. století, hrůzostrašných příběhů amerického spisovatele Edgara Allana…

Elektrobus, 1975

Použití výrazu 'alternativní' u nás

70. léta

J. Vlček v knize Alternativní kultura píše: " Jedním z pojmenovávacích znaků, které výrazně komplikovaly českou alternativní scénu, byly výrazy ´komerční´ a ´nekomerční´ . Objevily se na…

Vlasta Marek a páskové magnetofony, cca 2. pol. 70. let

Nahrávka jako základní médium, koncert jako událost

70. léta

Základním „médiem“ pro alternativní umělce byla buď živá nahrávka kapely z koncertu anebo „studiová“, kdy se na jeden nebo dva vzájemně propojené páskové magnetofony pořídil záznam hraní ve…

Mikoláš Chadima, 1977

Vztahy alternativní scény k jiným rockovým směrům

70. léta

Vztahy hudebníků alternativy vůči ostatním rockovým směrům byly víceméně individuální. Ostatně tehdy zatím ještě neexistovaly žádné rockové subkultury mládeže, které by byly vyhraněné…

Zpravodaje VI. PJD, 1978

Pražské jazzové dny

70. léta

Nejdůležitějším počinem Jazzové sekce bylo pořádání Pražských jazzových dnů. Samotná myšlenka se zrodila v hlavách činitelů JS už někdy na konci třiasedmdesátého roku - chtěli na společném…

Josef Vlček, tvůrce Bodů čs. alternativní hudby

Úkoly české alternativní hudby

70. léta

Ve zpravodaji z 9. PJD se objevily teze, které se pokoušely nějakým způsobem definovat a pojmenovat čs. alternativní scénu. Jejich autorem byl tehdy Josef „Zub“ Vlček a v úvodu napsal: „Tyto…

Sázení stromků před domečkem JS v Krči, 1985

Aktivity Jazzové sekce v 80. letech, soud a její zánik

70. léta, 80. léta

Na začátku 80. let se bolševik rozhodl, že se pokusí Jazzovou sekci buď rozvrátit tak, aby již nevyvíjela žádné kulturní aktivity, nebo (v případě, že se to nepodaří) ji na základě…

první | předchozí | 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 | další | poslední (13)