Články

Allen Ginsberg v Československu, 1965

Kořeny undergroundu

60. léta

Výraz underground („podzemí“) můžeme chápat jakožto označení uměleckého postoje nebo uměleckého vyjádření, které se staví do přímého protikladu vůči oficiální kultuře a vytváří kulturní…

Velvet Underground, zleva Nico, výtvarník Andy Warhol, dále Maureen Tucker, Lou Reed, Sterling Morrison, John Cale, cca 1966

Underground v Americe

60. léta

Jak už jsme si naznačili, underground jako takový nebyl žádným hudebním žánrem nebo stylem, ale životním postojem. V oblasti rocku se tímto výrazem zejména v Americe a Británii 60. let začali…

Pink Floyd, zleva Nick Mason, Syd Barrett, David Gilmour, Roger Waters, Rick Wright, 1968

Underground v Anglii, Evropě a Německu

60. léta

Anglický (londýnský) underground se od amerického lišil v jediné věci – skupiny zde takto označované se nesnažily být nějakými politickými pamfletisty (až na jednu výjimku), takže textová…

The Residents, cca 2. pol. 70. let

Alternativa v USA - Sanfranciský underground 70. let

70. léta

Poté, co se na konci 60. let hnutí hippies rozpustilo do mnoha mini-proudů (z nichž většina beztak zanikla) a tlak establishmentu a komerční výprodej mu zatloukly poslední hřebíčky do rakve,…

PPU (odshora ve směru hod. ručiček M. Jernek, M. Hlavsa, J. Števich, P. Zeman, J. Janíček, 1969)

Počátky čs. undergroundu

70. léta

Pokud pomineme výtržnickou rock´n´rollovou partu Hells Devils pak bychom počátky českého hudebního undergroundu mohli najít někdy v roce 1967 na koncertech pražských The Primitives Group a…

Metallica, zleva Cliff Burton, Lars Ulrich, James Hetfield, Kirk Hammett, pol. 80. let

Metalový underground - tvrdost, rychlost, čerň a špína

80. léta, 90. léta

Se vzrůstajícím ohlasem heavy metalu si některé jeho odnože samy začaly budovat svojí vlastní identitu. Důvody byly nasnadě – šlo jim hlavně o to, odlišit se od klasické NWOBHM, a zároveň se…

Underground - čeští androši filosofií i vzhledově navazovali na hippies, 1982)

Čs. underground 80. let – přímá návaznost na hippies a tuzemské „plastikové“ společenství

80. léta

Undergroundové společenství, tak jak je ve vztahu k oficiální kultuře definovali Plastici a jim podobné kapely sedmdesátých let, samozřejmě existovalo v dosti obdobné formě i v dalším…

Elvis Presley, 2. pol. 50. let

Nástup rock´n´rollu, jeho největší hvězdy a kulturně-sociologická role

50. léta

Začátek padesátých let zastihl Spojené Státy v období tzv. american dream, tedy amerického snu, který nastartovaly úleva a nadšení z konce války a samozřejmě poválečná hospodářská…

The Beatles aneb George, John, Ringo a Paul, 1964

Úvod do let šedesátých

60. léta

„Šedesátá léta byla geniální v tom, že co bylo znamenité, bylo zároveň i nejpopulárnější.“ Vojtěch Lindaur Šedesátá léta sehrála ve vývoji rocku (a potažmo celé pop music) asi tu…

The Ronettes, zleva Estelle Bennett, Ronnie Bennett, Nedra Talley, 1965

Od rock´n´rollu k Wall Of Sound

60. léta

Na začátku šedesátých let to zase začalo vřít – rock´n´roll ovšem musel dostat nový kabát. Jelikož Presley se po návratu z vojny začal věnovat natáčení celkem průměrných filmů a v hudbě linii…

první | předchozí | 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 | další | poslední (13)