Liberecko

Dekády: 80. léta

Autor: Petr Hrabalik

Oi Oi Hubert Macháně, 1986

„Liberecko je bluegrassový kraj“ říkalo se v 80. letech a byla to pravda. Horská oblast protknutá řekami Nisou a Jizerou, hojně navštěvovaná milovníky přírody a trampingu z celé republiky, k tomu dávala vcelku rozumný důvod. Tíhnutí k akustické kytaře, houslím a kontrabasu pak naočkovalo celý region, takže tu různě vznikalo a zanikalo množství hospodských country šramlů a folk-bluesových part, ve kterých se vystřídala spousta místních muzikantů. Asi nejznámější kapelou tohoto druhu bylo bluesové trio Pohromadě na přehradě.

Na konci 70. let se v Liberci vytvořilo studentské umělecko-recesistické seskupení, jež si říkalo Amba a pořádalo různé ulítlé akce. Vydařené byly třeba ambí bály, na kterých teklo alkoholu „neurekom“ a o nichž zpívá v jedné své písni i harmonikář (a člen Amby) Václav Koubek. Nebo tzv. Charlestony, na kterých hrál dixieland dobovou hudbu na níž tančila studentská mládež v dobových kostýmech. Tradice Amby pak v Liberci vydržela po celé další desetiletí.

Další společenství se vytvořilo v polovině 80. let v restauraci Plzeňka v Moskevské ulici, kde se pod vedením hospodského filosofa Oldřicha Olivy (tzv. „patrona liberecké bohémy“) scházeli kumštýři všeho druhu - hlavně divadelníci, pak hudebníci, literáti, výtvarníci, různí intelektuálové, ale také lidé dělnických profesí. Nepřímo byli s Plzeňkou spojeni i liberečtí folkaři - J. Rejhon, M. Červinka, R. Vogl a Hraboš. A samozřejmě „ambí“ houslista Petr „Sandro“ Štajner, o kterém se tvrdilo, že hrál v Liberci snad s každým. Co se rocku týče, vyšla z Plzeňky pouze silně ujetá kapela Lampa, která kde zahrála, tam to skončilo průserem. A to hlavně díky rozdováděným „bohémům“ z Plzeňky. Čistě novovlnnou odnoží Lampy byla pak skupina Ropa.

Asi nejznámější libereckou skupinou byla v té době Hájíčkova punková parta s trošku skinskou filosofií (ano, tehdy to bylo možné), která se jmenovala Oi Oi Hubert Macháně. Ta se transformovala z podobně znějící skupiny § 202. Z dalších zajímavých rockových kapel snad stojí za zmínku experimentální trio Benda, HC-metalová formace HRC (Hrádecký rockový cirkus), podobně i když trochu morbidněji zaměřený M.O.R. (Metoda otvírání rakví) a thrashmetalový V.A.R. (Vratislavický alkoholový rachot), který byl vlastně pokračovatelem Lampy a jehož stopy také pochopitelně vedou do Plzeňky.

Zábavovky představovaly kupříkladu skupiny Syrinx, Nero a Kavan.