Pět lásek Dannyho Smiřického v závěrečném dílu seriálu České televize. Marie. Podle povídek J. Škvoreckého, od jehož narození nedávno uplynulo 95 let, napsali K. Čabrádek a K. Kachyňa (1994). Hrají: P. Kroutil, A. Elsnerová, A. Geislerová, V. Chalupa, Š. Škoch, M. Němec, J. Wehrenberg, D. Holk, O. Škoch, J. Hladík, P. Musil, T. Matonoha, J. Bidlas a další. Kamera A. Barla. Režie K. Kachyňa

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

V roce, kdy uplynulo 95 let od narození významného spisovatele, esejisty, překladatele a exilového nakladatele Josefa Škvoreckého (*27. 9. 1924 – †3. 1. 2012) a připomněli jsme si 80 let od začátku 2. světové války, se na televizní obrazovku vrátil seriál, jenž natočil podle stejnojmenné autorovy knihy v roce 1994 režisér Karel Kachyňa. Prima sezóna – to jsou slavné povídky o láskách studenta kosteleckého gymnázia Dannyho Smiřického v čase Protektorátu Čechy a Morava. Tentokrát se se seriálovými hrdiny rozloučíme v posledním dílu.

V posledním dílu zasáhnou válečné hrůzy přímo do osudů seriálových postav. Sledovali jsme milostné pokusy Dannyho Smiřického od nadějných zimních příslibů přes májové intermezzo k fiaskům horkého léta, a teď, když se rok uzavírá, si spolu s hrdinou položíme tu otázku naposled: Jaká byla uplynulá sezóna? Dopřeje konečně Dannymu prožít lásku?

Jednou z inscenačních pozoruhodností Prima sezóny je píseň, kterou původně zpíval V. Irmanov: Zamknu si dnešní den. V pátém dílu seriálu ji zpívá M. Němec (hraje Lexu, člena kapely) na ilegální tancovačce v Provodově. Píseň je v aranžmá Fricka Weisse, což byl jeden z nejlepších jazzových aranžérů 40. let. Byl nakonec – bohužel – hlavním sólistou Ghetto Swingers v Terezíně a zemřel v osvětimské plynové komoře, protože se odmítl odloučit od svých rodičů. Jako mladý člověk by do plynové komory zřejmě nemusel.

Josef Škvorecký
spisovatel

Josef Škvorecký

* 27. 9. 1924

† 3. 1. 2012


Stopáž56 minut
Rok výroby 1994
 ST HD 4:3