Helena Růžičková, Stanislav Zindulka a Žaneta Fuchsová v seriálu o osudech rodiny, do jejíhož života zasáhla válka. Hitlerovská armáda vtrhne i do Brna, okupace tvrdě doléhá na obyvatele města… (1985). Dále hrají: V. Hlavatý, E. Svobodová, K. Augusta, F. Husák, L. Kostelka, J. Andresíková a další. Scénář podle románu V. Sládkové napsali K. Kachyňa a D. Hamšík. Kamera V. Smutný a J. Čuřík. Režie K. Kachyňa

V letošním roce jsme si připomněli 80 let od začátku 2. světové války. Jako připomínku tohoto tragického výročí Česká televize do svého vysílání zařadila oblíbený seriál Vlak dětství a naděje. Spolu s Věrkou a její rodinou budeme znovu prožívat těžké chvíle v jednom z nejtemnějších období naší historie. Přesto se seriál podle románů V. Sládkové a v režii K. Kachyni nevyhýbá ani situacím komickým, až groteskním. Před námi vyvstává poněkud neobvyklý, nepatetický, ale o to humánnější obraz lidského hrdinství, které jedinečně ztvárnili H. Růžičková a S. Zindulka spolu s oběma představitelkami Věrky, malou Ž. Fuchsovou a T. Brodskou.

Nový domov najde rodina (H. Růžičková, S. Zindulka a Ž. Fuchsová) v Brně u starých tatínkových rodičů (E. Svobodová a V. Hlavatý). Tatínek tu má i mnoho přátel z mládí, žijí tu i jeho sestry s rodinami. Zakřiknutá teta Amálka (Š. Štambergová) má manžela, poněmčeného Prišvingera (K. Linc), kterému tatínek s flétnistou Vémolou (F. Husák) začerní bílé punčochy – symbol tradičního i nového němectví. Ale přichází 15. březen a zakrátko vtrhnou hitlerovské armády i do Brna. Okupace tvrdě doléhá na obyvatele města. Anna Urbanová se však snaží chudou rodinu uživit zásobovacími výlety k příbuzným na venkov.

Seriál vysíláme v HD kvalitě.

Stopáž60 minut
Rok výroby 1985
 ST AD HD 4:3