V těchto dnech si připomínáme 70 let od nevyjasněné smrti Jana Masaryka. Během politického uvolnění v roce 1968 se znovuotevřelo její vyšetřování, k němuž Československá televize přispěla cyklem investigativních reportáží zpochybňujících do té doby oficiální verzi o sebevraždě (1968). Režie V. Vávra

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Zítra uplyne 70 let od dosud stále nevyjasněné smrti československého ministra zahraničí Jana Masaryka, jehož život skončil pod okny Černínského paláce. Vzhledem k tomu, že letošní výročí zahrnují i období pražského jara, připomeňme si události, které dodnes dávají podněty k řadě konspiračních teorií, unikátním publicistickým cyklem z roku 1968. Ten poskytl svědkům posledních dnů a chvil Jana Masaryka i následného vyšetřování možnost otevřeně vystoupit a konfrontovat své zážitky a domněnky.

Pražské jaro roku 1968 mělo v případě televizního vysílání pozitivní dopad především na rozvoj skutečně publicistických pořadů, pro které v posledním období vlády prezidenta Antonína Novotného na obrazovce nebylo místo. Jejich tvůrci se obraceli nejen k tabuizovaným společenským a hospodářským problémům, ale také k nedávné minulosti podléhající v předchozích letech řadě manipulací a účelových zkreslení. Několik týdnů po zrušení cenzury pro Československou televizi v březnu 1968 uvedl režisér a publicista Vlastimil Vávra první díl cyklu Na pomoc generální prokuratuře. Se zápalem hodným dnešních investigativních reportérů se rozhodl napomoci objasnit záhadnou smrt Jana Masaryka. Oficiální závěry z tajného vyšetřování, jež proběhlo roku 1948, v jeho reportážích vzaly za své a naopak se díky osloveným a přihlášeným svědkům objevila řada teorií a otazníků. Ty se měly stát podnětem pro vyšetřování státní prokuratury, které však předčasně ukončily události srpna 1968.

Vávrův cyklus se záhy stal jedním z nežádoucích produktů „kontrarevolučního“ vysílání. Na sklonku roku mu porota Filmového a televizního svazu ještě stihla udělit za tento výjimečný počin výroční cenu Trilobit, nové vedení Československé televize se však následující rok od cyklu distancovalo, což ve svém vyjádření zdůvodnilo tím, že Vávrovy pořady sehrály „výrazně negativní úlohu při dezorientaci naší veřejnosti“. Rozhodlo se o vytvoření nového cyklu Causa Jan Masaryk, který měl smést ze stolu teorie o možné vraždě a zpochybnit je jako součást neobjektivní antikomunistické kampaně.

Nyní se cyklus Na pomoc generální prokuratuře po půlstoletí vrací na obrazovky. I když řada otázek byla vyvrácena či zpřesněna současnými vyšetřovatelskými metodami, zůstává působivým historickým dokumentem, jenž se v ničem nezpronevěřuje poctivé a komplikované cestě za pravdou bez nároků na její uspokojivé dosažení.

Stopáž17 minut
Rok výroby 1968
 ST čb 4:3
ŽánrDokument