Důležité rady pro všechny, kteří se chtějí věnovat právě tomuto sportu (1990)

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Nabíhané údery

Klikněte pro větší obrázek Dalšími ze speciálních úderů jsou údery po pohybu proti míči. Nabíhané údery. Hrajeme je většinou po soupeřových krátce zahraných míčích. Když je zahrajeme přesně, otevírá se nám prostor pro postup k síti a slouží tedy jako údery přípravné pro útok. Protože už známe údery s rotací, můžeme si vybrat, jakým způsobem je zahrajeme. Nejčastěji se používá forhend s horní rotací a bekhend s rotací spodní.

Klikněte pro větší obrázek Nabíhaný forhend se snažíme zahrát stejně jako normální úder. Velký důraz ale klademe na práci nohou. Nápřah je kratší. Míč se snažíme zasahovat co nejvíce před tělem. Váha se přenáší z pravé na levou nohu. Po zásahu se celé tělo vytáčí do čelního postavení směrem k síti a hráč pokračuje v pohybu vpřed. Při nácviku se nejprve zaměříme na správnou práci nohou. Pak cvičíme nabíhaný forhend z nahrávky trenéra. Ve dvojici nacvičujeme nabíhané forhendy jako přímé údery nebo přidáme spodní rotaci. Nejčastěji ale hrajeme tento úder s horní rotací. Nabíhané údery by měly být přesné a dostatečně dlouhé. Proto si do rohu dvorce postavíme terče a při nácviku se je snažíme zasáhnout.

Klikněte pro větší obrázek Při nabíhaném bekhendu je opět velmi důležitá práce nohou. Výška nápřahu se řídí výškou odskoku míče. Ramena jsou kolmo k síti. Při zásahu přenáší hráč váhu těla z levé na pravou nohu. Po zásahu se hráč vytáčí směrem k síti a pokračuje v pohybu vpřed. Možnou formou úderu je provedení s poskokem na pravé noze. V začátku nácviku se soustředíme na správnou práci nohou. Proto nejprve zkoušíme nabíhaný bekhend bez míče. Poté hrajeme úder po nahrávce trenéra a zkoušíme přidat volej. Ve dvojici již můžeme kombinovat nabíhaný úder s volejem. Bránící se hráč se pokouší o prohození. Rovněž nabíhané bekhendy se snažíme zahrát dlouze a přesně. V tréninku nejlépe do terčů.

Klikněte pro větší obrázek Halfvolej je úder hraný těsně po odskoku míče. Hraje se jak forhendem, tak bekhendem. Halfvolej se prakticky hraje bez nápřahu. Pokrčení nohou v kolenou je velmi výrazné. Ruka s raketou by měla být co nejblíže vodorovné poloze. Protažení úderu nahrazuje překlopení hlavy rakety přes míč. Stejné zásady platí i pro halfvolej bekhendem. Nácvik halfvolejů probíhá podle už známé metodické řady. Halfvolej je nejistým úderem, ale někdy zejména při čtyřhře a rychlých výměnách u sítě nemáme jinou možnost jak míč odehrát. Halfvolej nemůžeme hrát prudce, protože vložení váhy těla do úderu je skoro nemožné. Kontrola míče hraného těsně po odskoku je nesnadná a těžko se odhaduje i výsledná dráha míče po úderu. Ale i halfvolej bychom měli znát, a proto jej musíme nacvičovat. Někdy vidíme halfvolej z větší vzdálenosti v situaci, kdy hráč nemá jinou možnost.

Stopáž10 minut
Rok výroby 1991
 ST 4:3
ŽánrSport