Mladý lékař Jan Šťastný chce jít za svými vědeckými a lidskými ideály stejně jako za svou láskou Terezou Brodskou tvrdě a neústupně. Televizní film podle románu nositele Nobelovy ceny za literaturu Sinclaira Lewise (1997). Dále hrají: J. Somr, O. Vetchý, J. Schneiderová, P. Kostka, B. Navrátil, J. Hrušínský, O. Vlach, A. Gasnárková, K. Halbich, E. Balzerová, V. Forejtová a S. Šárský. Scénář J. Hubač. Kamera V. Opletal. Režie Z. Zelenka

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Martin Arrowsmith s Leorou žijí u Tozerových. Bert Tozer půjčí Martinovi na zařízení lékařské ordinace. Ten se opět věnuje laboratorní práci. Jeho ordinaci však navštěvuje jen velmi málo pacientů. Získat si klientelu na venkově, kde jsou obyvatelé zvyklí již na svého lékaře (František Řehák) není vůbec snadné. Zvláště, když se v jeho lékařské praxi objeví první mrtvý. Obyvatelé jej nechtějí přijmout. A když se mu pak navíc podaří dotknout se ješitnosti některých z nich, silně rozezelený Bert Tozer jej vykazuje z domu.

Martin se dozvídá o tom, že profesor Gottlieb pracuje ve výzkumném ústavu v New Yorku. Ve chvíli, kdy dojde k nové roztržce mezi Bertem a Leorou, zazvoní telefon a Martin dostává od profesora Gottlieba nabídku místa v McGurkově ústavu. Je rozhodnuto a oba odjíždějí do New Yorku.

Martin dostává svou laboratoř, svého asistenta (Jaroslav Kepka) a pracuje na výzkumu očkovacích sér. Seznamuje se se svérázným kolegou Terry Wicketem (Jiří Schmitzer), ředitelem Tubbsem (František Němec) a ambiciozním přednostou fysiologického oddělení doktorem Hollabirdem (Viktor Preiss). Arrowsmithovo úsilí a vytrvalost přinese své plody. Podaří se mu získat nové očkovací sérum.

Profesor Gottlieb nabádá Arrowsmithe k dalším zkouškám a varuje jej před úspěchem. Netrpělivý doktor Hollabird přinutí Martina ke zveřejnění výsledků. Martin podléhá a ve chvíli, kdy sepisuje výsledky svých výzkumů a má být povýšen na přednostu oddělení, se dozvídá, že stejný fág již objevil někdo jiný. Martin prožívá obrovské zklamání, ale uvědomuje si, že i tohle se v životě může stát. Na Gottliebovu radu pošle úspěšnému vědci blahopřejný telegram a rozhodne se ve své práci pokračovat.

Stopáž95 minut
Rok výroby 1997
 ST AD
ŽánrSeriál