Mladý lékař Jan Šťastný chce jít za svými vědeckými a lidskými ideály stejně jako za svou láskou Terezou Brodskou tvrdě a neústupně. Televizní film podle románu nositele Nobelovy ceny za literaturu Sinclaira Lewise (1997). Dále hrají: J. Somr, O. Vetchý, J. Schneiderová, P. Kostka, B. Navrátil, J. Hrušínský, O. Vlach, A. Gasnárková, K. Halbich, E. Balzerová, V. Forejtová a S. Šárský. Scénář J. Hubač. Kamera V. Opletal. Režie Z. Zelenka

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Do McGurkova ústavu doslova vtrhne profesor Sondelius (Václav Postránecký). Žádá nového ředitele ústavu (Viktor Preiss), aby mu umožnil odzkoušení protimorového zázraku, který objevil doktor Arrowsmith. Na nedalekých ostrovech totiž vypukla epidemie moru a doktor Sondelius chce jet pomoci vymýtit tuto nemoc. Martin si klade podmínku. Souhlas profesora Gottlieba. Ten je ve svých požadavcích velmi neústupný: „Abys mohl bakteriofág odzkoušet, musíš jej aplikovat jen na polovině pacientů.” Varuje jej, že nebude mít dost síly, aby takový slib dodržel. Martin ale o sobě nepochybuje.

Leora se nenechá od nebezpečné cesty odradit a tak odjíždí spolu s Martinem a doktorem Sondeliem na ostrovy. Skutečnost je ještě horší, než si ji představovali. Na ostrovech je opravdové peklo. Smrt potkávají na každém kroku. Přesto je Martin odhodlán svůj slib dodržet. Žádá guvernéra (O. Brousek), aby mu vyčlenil území k provedení svého pokusu. Ten samozřejmě odmítá. Rozhodnout má zdravotní rada a posléze sněmovna. Nemoc zasáhne doktora Sondelia, který umírá.

Než se sněmovna rozhodne, nabídne Joyce Lenyová (Vilma Cibulková) doktoru Arrowsmithovi, že může zařídit, aby svůj pokus provedl na území Saint Swithenu. Nejen proto Martin Joycinu nabídku přijme. Tato okouzlující démonická žena jej přitahuje. Odjíždí sám, bez Leory a dochází ke sblížení Joyce s Martinem. V tento osudný okamžik umírá Leora a Martin se pod vlivem těchto okolností rozhodne aplikovat lék všem. Odmítne dodržet slib.

Lék je opravdu zázračný, a tak může doktor Arrowsmith z ostrova odjet. Joyce se nabízí, že pojede s ním, on však odmítá. Po příjezdu do New Yorku jej čeká sláva. Martin se uzavře do sebe. Bojí se jít za Gottliebem přiznat se. Když se k tomu konečně odhodlá a zajde za profesorem, ten je už velmi těžce nemocný a vůbec jej nepoznává.

Terry Wicket se nepohodl s ředitelem Hollabirdem a odchází z ústavu. Také mezi Arrowsmithem a ředitelem dochází ke konfliktům, neboť je nucen pracovat na výzkumu séra proti chřipce, kterému se nechce věnovat. V této pro Martina kritické chvíli se znovu objevuje Joyce. Uvede ho do „vyšší společnosti”, kde se Martin sice necítí právě nejlépe, ale díky Joyciným kontaktům dosáhne svého povýšení, aby se mohl věnovat výzkumům.

Časté večírky i povinnosti ředitele výzkumu mu ale znemožňují, aby tak mohl činit. Dostává se do nesmyslného kolotoče, z nějž nemůže vyskočit. Tak pro tohle že se obětoval? Začne si uvědomovat svou bezmocnost cokoliv změnit.

Jednoho dne jej navštíví jeho kamarád z mládí Cliff. Joyce jej velmi neurvale urazí a to je pro Martina moment, kdy najde odvahu změnit svůj osud. Odchází od Joyce, aby mohl pokračovat ve své vědecké práci. Čeká ho podobný život, jako profesora Gottlieba. Osud podivína – vědce. Ale je šťastný.

Stopáž101 minut
Rok výroby 1997
 ST AD
ŽánrSeriál