Mladý lékař Jan Šťastný chce jít za svými vědeckými a lidskými ideály stejně jako za svou láskou Terezou Brodskou tvrdě a neústupně. Televizní film podle románu nositele Nobelovy ceny za literaturu Sinclaira Lewise (1997). Dále hrají: J. Somr, O. Vetchý, J. Schneiderová, P. Kostka, B. Navrátil, J. Hrušínský, O. Vlach, A. Gasnárková, K. Halbich, E. Balzerová, V. Forejtová a S. Šárský. Scénář J. Hubač. Kamera V. Opletal. Režie Z. Zelenka

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Martin Arrowsmith (Jan Šťastný), mladý student medicíny žije tak, jako většina tehdejších mladíků. Vedle studií nezapomíná na děvčata a kamarády. Na přednáškách však věnuje nejvíce pozornosti starému profesoru Gottliebovi (Josef Somr), neboť jej velmi zaujaly laboratorní práce a pokusy s očkovacími látkami. Tento podivínský vědec jej naprosto fascinuje. Martin by chtěl být jako on. Profesor si všimne Martinova zájmu a protože v něm vidí perspektivního studenta, jmenuje jej svým asistentem. Martin je velmi šťastný.

Jedna z dívek – povrchní Madelina (Jitka Schneiderová) přivede Martina domů a představí jej své matce (Eliška Blazerová). Obě jsou přesvědčeny o vhodnosti tohoto muže jako kandidáta budoucího dívčina manžela. Martin se však seznámil s jinou dívkou – půvabnou ošetřovatelkou Leorou Tozerovou (Tereza Brodská). Je to láska na první pohled a Leora v kuriozním souboji o Martina zvítězí. Musí však odjet na venkov za svými rodiči.

Mezi profesorem Gottliebem a Martinem dojde jednoho dne nečekaně k roztržce a nešťastný Martin musí odejít ze studií. Odjíždí se svým kamarádem Cliffem (Ondřej Vetchý) za Leorou. Požádá ji o ruku. Obzvláště bratr Leory – Bert Tozer (Jan Hrušínský), který má v domě rozhodující slovo, tomuto sňatku nepřeje, a tak se oba mladí milenci vezmou tajně.

Poté se vracejí zpět na universitu, aby Martin požádal o možnost dokončit studium. Po příjezdu zjistí, že profesor Gottlieb byl z university vyloučen. Martin dostuduje a spolu s Leorou se rozhodnou, že odjedou k jejím rodičům, kde si zařídí lékařskou praxi. Ještě před odjezdem se náhodou potká s profesorem Gottliebem. Vzájemně se jeden druhému omlouvají. Jejich osudy se však rozcházejí.

Stopáž85 minut
Rok výroby 1997
 ST AD
ŽánrSeriál