O svobodě projevu (1994)

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Karel Kyncl Je neděle před polednem. V tzv. Řečnickém koutku londýnského Hyde Parku se shromáždil hlouček turistů, aby si poslechli místní horlivce. Nebo spíš aby se na ně podívali, protože většinou jsou cizinci a nevědí, o čem tito horlivci horlí.

Ošuměle vypadá londýnská kuriozita, která v roce 1968 vstoupila do našich politolologických slovníků. Tenkrát na jaře a v létě se na pražských ulicích denně odbývala spousta Hyde Parků. Stejně absurdních jako londýnský originál. Jejich nejčastější námět, reformabilita komunistického systému, byl stejně vyšinutý jako většina nedělních projevů v londýnském Koutě řečníků. Projevů o tom, že příští týden bude konec světa, že se královna Alžběta spřáhla se světovým židovstvem nebo že uvnitř naší zeměkoule je ještě jiná, mnohem větší.

V roce 1968 jsme pražské Hyde Parky brali velice vážně. Můj přítel na nich prohlásil, že s reformabilitou komunismu je to jako s uzeným. Pokud chcete prase reformovat do uzeného, musíte ho zabít. Setkal se s všeobecným opovržením za to, že snižuje demokratickou ideu Hyde Parků na srandu. Bylo to ale nedorozumění. Demokratický systém má spoustu účinnějších kanálů pro výměnu názorů, než je Řečnický koutek. Zde se hlavně projevují jen šílenci a psychopati neschopní normální komunikace. Jsou ještě radikálnější než nejradikálnější politická nebo ekologická hnutí.

Ale já tyto každonedělní produkce v Hyde parku neodsuzuji. Myslím, že je to báječný způsob britských psychopatů projevit se. Kdyby ji neměli, asi by stoupl počet sebevražd. Dám konkrétní příklad. Před rokem jsem to vystřihl z deníku The Times. Před velikonocemi přinesly Timesy pražskou korespondenci nějakého Gerarda Daviese pod titulkem Čeští šovinisté mají volnou ruku k bičování. Autor charaktezizuje velikonoční zvyk vyšlehávání paní a dívek jako pohanský ritus plodnosti, při němž muži nutí bičováním ženy, aby se jim poslušně odevzdaly. Český muž bije ženu tak dlouho, až mu dá vajíčko. Čeští muži tak prosazují kontrolu nad reprodukčním procesem. To je teorie jako stvořená pro Koutek řečníků v Hyde Parku. Že si našla cestu na stránky jedněch z nejserioznějších novin na světě, je demokratické nedopatření, které je mi mnohem sympatičtější než stranická cenzura.

Přesto je to nedopatření. Žiji už 12 let v Londýně. Českou politickou scénu znám jen zprostředkovaně. Ale myslím, že pan Sládek i další by měli dostat v českých parcích koutek, kde by se každou neděli mohli projevovat. V rámci svobody projevu. A proto, aby se seriozní české noviny nemusely zabývat šílenostmi.

Tady je Londýn, Karel Kyncl.

Karel Kyncl
Publicista, spisovatel a zahraniční zpravodaj Českého rozhlasu

Karel Kyncl

* 6. 1. 1927

† 1. 4. 1997

legenda české žurnalistiky


Stopáž5 minut
Rok výroby 1994
 ST AD 4:3