O složitosti světa (1994)

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Karel Kyncl Temže na západním okraji Londýna. Tato řeka toho hodně pamatuje. Před více než 100 lety se tamhle pod tím mostem vynořil člun, ve kterém byli 3 mladí muži a foxteriér Montmorency. Tak to alespoň popsal anglický spisovatel Jerome K. Jerome v knížce Tři muži ve člunu, o psu nemluvě. Ti viktoriánští mladíci tady tenkrát přistáli a šli se podívat na zámek Hampton Court. Sotva si mohli nechat ujít budovu, ve které bydlelo několik ze 6ti žen krále Jindřicha VIII a kde Jindřich sám v přestávkách mezi státnickými a manželskými povinnostmi hrál tenis. Na nejstarším krytém dvorci na světě, který si dal postavit v roce 1530.

Největší zajímavostí Hampton Courtu je bludiště, do něhož Harris, jeden ze tří mužů ve člunu, jednou zavedl svého bratrance z venkova. Vlezeme tam jenom, abys mohl říct, žes tam byl, řekl mu. Je to velmi jednoduché a je nesmysl tomu říkat bludiště. Dáš se vždycky první zatáčkou doprava. Budeme se tam procházet 10 minut a pak půjdeme na oběd. Vy, co knížku znáte, víte, že se těžce mýlil. Vy, co ji neznáte a přijedete do Londýna, to můžete zažít na vlastní kůži. To malé bludiště se nedá podceňovat. Když máte smůlu, můžete tam strávit hodně času. Já do toho bludiště vodím české kolegy. Když pak z něj po mnoha nezdařených pokusech vylezeme, držívám k nim přednášku o složitosti světa.

Právě jste zhuštěně přičichli k tomu, co obnáší práce zahraničního zpravodaje. Británie sice už dávno není impériem, ale její politika, ekonomika, kultura je pro nás ještě velké bludiště. Po delším pobytu v britském bludišti má středoevropský našinec pocit, že mu začíná rozumět. Snad tomu tak je. Nejhorší, čeho by se mohl dopustit, by bylo propadnout dojmu, že o něm ví všechno, že je všechno jasné a pochopitelné. Podobně jako to tvrdil mladík Harris svému bratranci z venkova o tomto bludišti v Hampton Courtu. Krátce poté, co vešli dovnitř, potkali několik lidí, kteří tvrdili, že jsou tu už třičtvrtě hodiny a mají toho dost. Harris je vyzval, aby šli za ním, že právě přišel, bludiště jenom obejde a zase vyjde ven. Řekli, že je laskav a šli za ním. Během příštích několika hodin bloudění se Harris nemohl ubránit dojmu, že se stal do jisté míry nepopulárním. Tudy ne… Tudy zřejmě taky ne… Nebojte se, nakonec se odtud dostaneme, i když to dá fušku. Vlastně, když se nám odtud nepodaří vylézt, vy se bát nebudete, protože neuvidíte tento fejeton. Jenom se dočtete v černé kronice, že v bludišti byla nalezena mrtvá těla členů ostravského televizního štábu. Za sebe prosím, aby nad mými ostatky byl umístěn tento nápis: Lépe zabloudit v bludišti než v životě.

Karel Kyncl
Publicista, spisovatel a zahraniční zpravodaj Českého rozhlasu

Karel Kyncl

* 6. 1. 1927

† 1. 4. 1997

legenda české žurnalistiky


Stopáž5 minut
Rok výroby 1994
 ST AD 4:3