O poklad Anežky České

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 2  
Sdílet
| Poslat odkaz

Hrad Karlštejn. Soutěžní hra o české historii (1996). Uvádí Marek Eben. Dále účinkují: K. Doležalová, O. Vízner, R. Brzobohatý, M. Bočanová, O. Navrátil, J. Štěpnička a další. Připravili: A. Ulm, B. Slavík a A. Vomáčka

Klikněte pro větší obrázekÚvod dalšího pokračování historické soutěže O poklad Anežky České, tentokrát na hradě Karlštejn, byl dosti napínavý. U vchodu do hradu moderátory Marka Ebena a Kláru Doležalovou zajala stráž. Mezi dalšími zajatci byli také samotní soutěžící.

Vysvobození přišlo až s příchodem pregéře Miroslava Fantyše, který si se strážnými hladce poradil. Marku Ebenovi předal glejt, jenž ho ihned věnoval maršálku Bušku z Velhartic (Oldřich Navrátil). Bušek své hosty na oplátku provedl hradem a povyprávěl o dvoře Karla IV. Mimo jiné také vyvrátil tradovanou domněnku, že na Karlštejn nesměly ženy. Toto nařízení platilo pouze pro vstup do Velké věže.

Která z manželek Karla IV. se stala matkou následujícího krále, Václava IV.?

Klikněte pro větší obrázekNetrvalo dlouho a na Karlštejn dorazil sám Karel IV. (Oldřich Vízner) osobně. Následovala ho i jeho choť, Alžběta Pomořanská (Mahulena Bočanová). Ctěnou návštěvu spěchali do Sálu předků přivítat Bušek z Velhartic (Oldřich Navrátil) a arcibiskup Jan (Radoslav Brzobohatý). Doporučili králi chvíli odpočinku. Karel IV. zmínil, že právě sepisuje svůj životopis.

Kterého z přemyslovských panovníků si Karel IV. nejvíce vážil a uctíval?

Scéna v Sále předků pokračovala předčítáním arcibiskupa Jana z Karlova životopisu. Naslouchali mu samotný autor díla, královna a Bušek z Velhartic. Přítomní řešili i papežské spory. Došlo také na krátkou čtenou ukázka jedné básně Francesca Petrarcy.

Za tvůrce jakého literárně poetického útvaru, jako básnického žánru, bývá Francesco Petrarca považován?

Klikněte pro větší obrázekManžele Karla IV. a Alžbětu Pomořanskou jsme mohli vidět i v poněkud civilnějším světle. Alžběta svému muži vyčítala, že jeho paměti a obrazy na Karlštejně připomínají královy předchozí manželky. Ve vzteku mu dokonce zlomila nůž. Rozepři utnul až Marek Eben, zadáním soutěžní otázky televizním divákům – kdo je autorem sbírky Hřbitovní kvítí? Dodáme, že vyrytý podpis autora se nachází na zdi schodiště do kaple sv. Kříže.

Klikněte pro větší obrázekV kapli sv. Kříže se odehrála i poslední dobová scéna karlštejnského vydání pořadu. Malíř mistr Theodorik (Jiří Štěpnička) vysvětloval přihlížejícím hostům, kam by rád umístil své obrazy a kde budou umístěny korunovační klenoty.

Byla v kapli sv. Kříže za Karla IV. uložena koruna českého krále?

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný.

Diskuse diváků
 • Káčula 9. 12. 2017 00:19

  VELKÁ PROSBA

  Dobrý den. Moc mooooc prosím o nové reprízování všech dílů soutěže "O poklad Anežky české". Byla to…

 • Karlos 24. 10. 2016 11:26

  Anežka není Vaše ale naše!

  Zaplatili jsme si to a chceme to tedy vidět! Repríza všech dílů!

 • Miluše Čmolíková 25. 7. 2016 20:06

  Kde je Anežka?

  Dobrý den. Kdy budete opakovat tento skvělý pořad ? Slibujete reprízy dlouho a stále nic. Dočká…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 41 minut – Rok výroby: 1996 – ST  4:3
Žánr: Zábava
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu

Související pořady