Zábavná a poučná soutěžní hra o české historii. Dnes opět ze zámku Opočno (1994). Uvádí Marek Eben. Dále účinkují: K. Kovaříková, L. Kostelka, M. Moravec, C. Mayerová, J. Jurištová, B. Bezouška a další. Režie A. Vomáčka

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

V soutěžním cyklu budeme postupně navštěvovat hradní, zámecká i další historická sídla v jednotlivých koutech naší země. O jejich bohaté minulosti se dozvíme nejen díky otázkám připraveným pro soutěžící, ale také prostřednictvím historických epizod v podání předních herců. Dnes se vrátíme na malebně položený zámek Opočno, v němž se snoubí harmonie severoitalské renesance s pozdějšími barokními úpravami. Jeho komnatami nás budou kromě moderátora Marka Ebena provázet i herci Lubomír Kostelka, Miroslav Moravec či Carmen Mayerová. Díky nim se setkáme například s Jáchymem z Červeného dvorce, který se podělí o novinky z obléhání Prahy Švédy, a se dvěma komorníky, kteří důvěrně znají zámeckou obrazárnu.

Kristián IV. – dánský velitel koaličních vojsk, foto: wikimedia.org Sedmnácté století bylo především ve znamení třicetileté války, konfliktu, jímž vyvrcholily spory zastánců římskokatolické církve a nových vyznání – kalvinismu a luteránství. Další příčinou pak byl boj evropských mocností o územní a politickou nadvládu. V dnešním díle o tom barvitě povyprávěl Miroslav Moravec, představitel postavy Jáchyma z Červeného dvorce. Nezmínil se však o tom, že třicetiletá válka probíhala v několika oddělených etapách. Víte, v jakém období se odehrávala takzvaná válka dánská?

Obléhání Prahy na rytině z Theatrum Europaenum, foto: wikimedia.org Vrcholem třicetiletého konfliktu byl boj o Prahu, která se po tři měsíce bránila švédskému obléhání. Pražané udatně vzdorovali, i přesto, že měli nedostatek střelného prachu a zbraní. Boje utichly 1. listopadu, válčení však mohlo skončit už o týden dříve. 24. října byl totiž podepsán dokument, v němž obě znepřátelené strany potvrdily smír, což se vojáci dozvěděli až za 7 dní. Jaký pakt, obsahující Münsterskou a Osnabrückou smlouvu, ukončil třicetiletou válku?

Codex gigas – Ďáblova bible, foto: wikimedia.org Při ústupu si Švédové z Prahy odnesli řadu cenných předmětů, například největší rukopisnou knihu na světě Codex gigas, známou také pod názvem Ďáblova bible. Kodex vznikl s největší pravděpodobností v klášteře Podlažice u Chrudimi. Víte, ve kterém století?

Ze století sedmnáctého se nyní přesuneme o šest století zpátky, do doby, kdy Čechám vládli Přemyslovci. Soutěžící měli za úkol, na základě slovní nápovědy, poznat postavu krále Vratislava II., který vládl v letech 1085 – 1092. Vratislav II. měl čtyři syny, kdo mezi ně nepatří?

Součástí zámecké knihovny na Opočně je i Kronika světa Hartmana Schedela, ve které se nachází historicky první zobrazení Prahy. Ve kterém roce byla vydána?

Stopáž38 minut
Rok výroby 1994
 ST 4:3
ŽánrZábava