Lidé se rodí a zůstávají svobodnými a rovnými ve svých právech. Francouzský koprodukční historický velkofilm (1989). Hrají: K. M. Brandauer, J. Seymourová, P. Ustinov, C. Cardinalová, F. Cluzet, J. - F. Balmer, A. Seweryn, S. Neill, V. Mezzogiorno, M. Girotti, M. Galabru a další. Režie Robert Enrico

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

V letošním roce uběhlo již dvěstědvacet let od vypuknutí Francouzské revoluce. Dosud největší filmové zpracování této historické události mělo premiéru právě při oslavách dvoustého výročí revoluce. Tento grandiózní projekt byl pro televizi upraven do čtyř částí. První dvě části byly příznačně nazvány „Léta naděje“, závěrečná fáze a konec utopený v krvi si vysloužily název „Léta zběsilosti“. Na filmu se sešli dva režiséři Robert Enrico a Richard Heffron a mezinárodní herecká elita. Každý režisér měl svůj realizační štáb a oba tvůrci natáčeli současně obě epochy. Herecký výkon Klause Marii Brandauera v roli Dantona je jedinečným filmovým zážitkem. Vittorio Mezzogiorno, Andrzej Seweryn, Peter Ustinov, Claudia Cardinaleová, Sam Neill patří k nejznámějším z hereckého obsazení.

První část tetralogie zachycuje období těsně před vypuknutím revoluce, až po dobytí Bastily v roce 1789 a vytvoření Generálních stavů a Národního shromáždění. V té době je v Bastile pouze sedm vězňů. Král Ludvík XVI. se diví, jak je možné dělit to, co je absolutní. Revolucionáři hlásají svobodné sdílení myšlenek a názorů. A lid táhne na Versailles.

Originální názevLa Révolution francaise
Stopáž90 minut
Rok výroby 1989
 ST 4:3