Pohádkový příběh z Orientu o ztraceném přátelství a nalezené spravedlnosti.
Režie: Eugen Sokolovský. Scénář: Jiří Bednář. Hrají: Václav Svoboda, Barbora Seidlová, Drahomíra Hofmanová-Hradilová, Ladislav Cigánek a další.

Příběh o Bedně s datlemi není obyčejná pohádka. Místo vodníků, čertů a bludiček, které známe z našich vyprávění, se ocitneme v arabském světě v dobách, kdy Šahrazád vyprávěla své příběhy Tisíce a jedné noci. Tehdejší kupci, obchodníci a cestovatelé - řemesla, ve kterých dávní Arabové vynikali - si museli navzájem vypomáhat, a když se mezi nimi našel nepoctivec, tak jako v naší historce, dostávali svou příležitost biřici a soudci. Ne vždycky dokázali správně rozhodnout, na čí straně stojí pravda. I v našem příběhu O bedně s datlemi se už už schyluje k velkému bezpráví, nakonec však samotnému kalífovi ukáže cestu ke správnému rozsouzení sporu malý chlapec.

Pohádkový příběh z Orientu o ztraceném přátelství a nalezené spravedlnosti přepsal do podoby televizní inscenace Jiří Bednář. V brněnském televizním studiu natočil Bednu s datlemi režisér Eugen Sokolovský mladší s Václavem Svobodou, Ladislavem Cigánkem, Barborou Seidlovou, Drahomírou Hofmanovou, Františkem Derflerem, Otakarem Jirákem, Zdeňkem Maryškou a dalšími herci.

Napište nám