Gene Wilder a Zero Mostel mají dokonalý plán, jak vydělat peníze na Broadwayi. Nejspíše proto v jejich divadelním představení vystupuje tančící Hitler. Americká komedie oceněná Oscarem.
Dále hrají: K. Mars, E. Winwoodová, D. Shawn, Ch. Hewett, L. Meredithová, A. Voutsinas a další. Scénář a režie Mel Brooks.

Úředník Leo Bloom objevil, že divadelní producent Max Bialystock zpronevěřil peníze. Při kontrole jeho dokladů pochopí, že se dá vydělat i na největším divadelním propadáku. Producent ovšem nesmí vracet peníze. Tato myšlenka spojí oba muže dohromady. Začnou hledat nejhorší hru, kterou by mohli uvést na jevišti. Tu jim poskytne německý emigrant, jenž napsal hru o Adolfu Hitlerovi. Bývalého nacistického vůdce představuje jako geniálního vypravěče anekdot. Bialystock a Leo Bloom ještě ke spolupráci přizvou De Bricea, osvědčeného likvidátora divadelních her. Z hereckého konkursu na roli Adolfa Hitlera eliminují všechny uchazeče, kteří něco umějí. Zdá se, že všechno promysleli velmi pečlivě... Hlavní postavy ztvárnili Gene Wilder jako Leo Bloom a Zero Mostel jako Max Bialystock. Gene Wilder (nar. 11. 6. 1935, zemřel 29. 8. 2016) patřil mezi úspěšné americké filmové komiky. Kariéru začal na divadle, ve filmu menší úlohou v gangsterském snímku Bonnie a Clyde. V jeho herectví měl výraznou úlohu excentrický humor. Ten prokázal ve filmech Stříbrný blesk, Největší milovník, Mladý Frankenstein, Nevidím zlo, neslyším zlo, Žena v červeném. Jeho spoluhráč Zero Mostel (nar. 28. 2. 1915, zemřel 8. 9. 1977) se jako syn rabína poněkud nezvykle rozhodl pro kariéru herce. Začínal jako komik v nočních klubech a vysíláních v rádiu. U nás zůstává v divácké paměti rolí ve filmu Na černé listině. Dále hrál například ve filmech Anděl Levine, Ukradený diamant. Komedie je režijním debutem Mela Brookse (nar. 28. 6. 1926). Ten na sebe upozornil již v dětském věku jako amatérský bubeník a pianista. Po válce se uplatnil jako kabaretní komik. Ve filmu se rázem prosadil právě režijním debutem Producenti, za jehož scénář získal Oscara. Natáčel především komedie a parodie, k nejznámějším titulům patří Němý film, Mladý Frankenstein, Život pod psa, Dějiny světa – část 1, Vesmírná tělesa, Drákuloviny.

Napište nám