Jean-Paul Belmondo, nová vlna a volná variace na téma láska, život, literatura a gangsteři. Francouzský film (1965). Dále hrají: A. Karinová, D. Sanders a další. Scénář a režie Jean-Luc Godard (Ve francouzském znění s titulky)

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici
Upoutávka 2

Upoutávka 2

Příklon k existencialismu, pocitová platforma 60. let, hledání východisek – to jsou zdroje, z kterých vyvěrá příběh Ferdinanda, jenž přišel o práci a v bezútěšné situaci s pocitem zbytečnosti nachází útěchu ve vztahu k Marianne. Tento motiv je zakomponovaný do gangsterského podhoubí. Ferdinand se celou dobu domnívá, že Marianne je sestrou gangstera; rozčarování z poznání, že je jeho milenkou, zaplatí oba životem.

Godardova svoboda vyjadřování vytváří osobitý styl díla, v kterém se slučuje subjektivizující proud se cinéma-vérité a ústí do podoby pestré koláže. Svérázný, nekonvenční Belmondo využívá prostor na improvizaci, jeho projev osciluje mezi něžnými, humornými a vážnými polohami. Film je variací na známá godardovská témata: lásku, která přináší smrt, hledání svobody, problém jazyka a komunikace, romantickou představu o možnosti návratu k přírodě a deziluzi ze zklamání. O lhostejnosti, pocitu marnosti a cynismu moderní doby.

Bláznivý Petříček očima Davida Čeňka

Bláznivý Petříček očima Davida Čeňka

Hodnocení filmu: 100 %

* 9. 4. 1933


Originální názevPierrot le fou
Stopáž107 minut
Rok výroby 1965
 T HD
ŽánrFilm