Reprezentativní hudební dokument principála americké rockové apokalypsy.

Americký skladatel, kytarista, zpěvák a rockový stylotvorný kapelník F. Zappa (1940-1993).

Původně k jeho hudebním inspiracím patřil černošský rhythm and blues a dílo skladatele Edgara Vareseho. Hrával po barech. Psal hudbu k druhořadým filmům. Ve čtyřiadvaceti se připojil ke skupině Soul Giants, kterou přeměnil na svoje proslulé Mothers Of Inventions. Už debutovým dvojalbem z roku 1965 Freak Out se zařadil do čela avantgardního rocku. Od dobové produkce se jeho hudba odlišovala syrovou zvukovou stylizací a promyšlenějšími aranžmá.

Zappovy texty měly ironický a satirický charakter a propíraly životní konvence průměrných Američanů. Vystupovaly proti lidské hlouposti a omezenosti.

Z výrazných Zappových nahrávek vynikají: dvojalbum Uncle Meat, sólové Hot Rats, hudba ze surrealistického dokumentu života rockové skupiny na turné - 200 Motels a epický cyklus Joe´s Garage.

Zappa patří k nejvýznamnějším autorům rockové éry.

Byl jedním z prvních, kdo navázal na na jazz, vážnou a elektronickou hudbu, kdo vybudoval skupinu s nebývale vysokou hráčskou úrovní.

Zappův nadhled se projevil i v mimohudebních složkách: v textech a v režijní koncepci koncertů.

Hudební dokument "Patří humor k hudbě?" je pro Zappu reprezentativní. Jeho spoluhráči jsou zde Chad Wackerman, Scott Thunes, Allan Zavod, Bobby Martin a Ike Willis.

Otázka je v případě Zappy "předem svého dopisu" zvučně zodpovězena.

Napište nám