Dva legendární zločinci Divokého západu, které rozdělil zákon. Americký western. (1973) Hrají: J. Coburn, K. Kristofferson, R. Jaeckel, B. Dylan a další. Režie Sam Peckinpah. V anglickém znění s titulky.

Píše se rok 1881 a v městečku Old Fort Sumner, v Novém Mexiku pořádá známý psanec Billy Kid se svými kumpány závody ve střílení. Nečekaně se tu objeví jeho bývalý parťák a přítel Pat Garrett, tentokrát ve funkci nového šerifa města Lincoln. Pat Garrett vyzve Billyho, aby rychle opustil kraj, jinak ho musí zabít. Od této chvíle tak nastává nelítostná válka, honička na život a na smrt. Přitom však mezi oběma muži stále velkou roli hraje jejich bývalé přátelství…

Působivý, baladicky laděný western režiséra Sama Peckinpaha zaujme příběhem s řadou drsných, syrových i básnivých scén, neúctou k ženám, stejně jako napjatou atmosférou a hereckými výkony. Film přitom nepřináší příliš lichotivý pohled na obě známé legendy Divokého západu. Hlavní role vytvořily dvě nepřehlédnutelné osobnosti americké kinematografie. Jednak je to James Coburn, který se zapsal do divácké paměti jako představitel tvrdých mužů ve filmech různých žánrů (Sedm statečných, Amerikanizace Emilky, Náš muž Flint, Velký útěk, Šaráda, 700 mil v sedle, Hráč). Druhým je Kris Kristofferson, jehož původní kariéra autora a zpěváka coutryových písniček jej postupně přivedla na dráhu ve filmech Cisco Pike, Alice už tu nebydlí, Konvoj, Nebeská dráha. Jednu z vedlejších postav příběhu, vrhače nožů Aliase, ztvárnil dnes již legendární hudebník a písničkář Bob Dylan, jenž rovněž napsal hudbu, dotvářející smutnou náladu filmu.

Napište nám