Ze života člověka, který ztratil víru, ale neodvažuje se nevěřit. Slovenský film (1969). Hrají: V. Lohniský, L. Winnická, J. Abrhám, F. Mazal, M. Macháček, O. Chodáková, B. Šérová, V. Weiser a další. Režie Dušan Hanák (Ve slovenském znění)

Kuchař Andrej Lauko, kterému táhne na padesátku, je člověk smířený s osudem. Kdysi patřil mezi politické prominenty a žil na vysoké noze, dnes má jen pár přátel, sdílí domácnost se svou znuděnou bývalou ženou Martou a věnuje se ponejvíce své práci. Jeho život však přece jen něco rozvrátí – vážná nemoc. Lékař sice Laukovi neřekne přímo, že má zhoubný nádor (číslo 322 je číselným označením této diagnózy), avšak pacient to stejně vycítí. Odmítne operaci a přijímá nemoc jako trest za viny své i viny ostatních. Snaží se na svou situaci nemyslet a vyrazí na výlet do rodného městečka. Jeho žena Marta si mezitím najde novou krátkodobou známost s mladším kolegou Petrem…

Snímek s lakonickým číselným názvem je celovečerním debutem dokumentaristy Dušana Hanáka. Vznikl podle povídky Jána Johanidese Potápača priťahujú pramene mora a patří mezi vrcholná díla slovenské nové vlny.

Napište nám