Milan Šteindler ve svěžím příběhu o svérázné cestě do mládí a zase zpátky.
Režie: Milan Šteindler. Scénář: Halina Pawlowská, Milan Šteindler. Hrají: Milan Šteindler, Dana Batulková, Klára Trojanová, Kryštof Koláček a další.

Třicetiletý sociolog Víťa žije docela obyčejný stereotypní život. Má mladou ženu, dvě děti, existenční problémy a nikterak vzrušující práci. Každý den a každý týden je stejný. Z šedi tohoto průměru jej náhle vysvobodí nový sociologický průzkum, který se týká středoškolských studentů. Víťa zvolí neobvyklý postup při sbírání podkladů k vědecké práci. Aby pronikl co nejhlouběji do způsobu studentského života, přestrojí se teenagera a začne znovu chodit do školy. A tehdy začíná řetěz komických příhod a zvratů...

Komedií je vždy nedostatek a komedií inteligentně a nepodbízivě natočených ještě méně. Režijní prvotina Milana Šteindlera Vrať se do hrobu mezi ně určitě patří. Roli nesmělého a neprůbojného vědeckého pracovníka si Milan Šteindler společně se scenáristkou Halinou Pawlowskou "ušil" přímo pro sebe. Po jeho boku uvidíme Danu Batulkovou a Kláru Pollertovou. Scenáristé o filmu napsali: "Náš film by měl být o touze, o hledání a také o realitě. O vzpouře, o marnosti, o práci a o lásce. Měl by být prostě o všem, co vyplňuje lidský život. Co by ho mělo vyplňovat. O pomíjivosti... Ale je také o jídle, o odpadcích, o holkách, co nosí mini, o šéfech, kterým je už všechno jedno." Film měl v kinech premiéru v srpnu 1990 a měl velmi příznivou diváckou odezvu.

Napište nám