Nezapomenutelný spor dvou mysliveckých spolků nad zastřeleným kancem v komedii podle povídek Bohumila Hrabala, od jehož narození uplyne v těchto dnech 105 let (1983). Hrají: R. Hrušínský, J. Hanzlík, J. Somr, J. Schmitzer, P. Čepek, M. Štibich a další. Scénář B. Hrabal a J. Menzel. Kamera J. Macák. Režie J. Menzel

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Filmová adaptace povídkové knihy Bohumila Hrabala Slavnosti sněženek byla natočena v roce 1983. Jednotlivé povídky jsou vlastně portrétními miniaturami sousedů, s nimiž Bohumil Hrabal žil uprostřed ojedinělé chatové oblasti v Kersku nedaleko Prahy. Většina těchto literárních postav má svůj reálný a živý předobraz. S neopakovatelným vypravěčským stylem spisovatele a skvělou profesionální technikou režiséra se před očima diváků rozvíjí nostalgická, ale především hluboce lidská freska žánrových příběhů lidí a lidiček žijících v Polabí. Znovu tak ožívají pan Franc, Leli, rodina hostinského z Hájenky a nezapomenutelný příběh sporu dvou mysliveckých jednot nad zastřeleným kancem. Ve filmu se snoubí poetično s realistickým popisem, stylizovaná nadsázka s humornou drobnokresbou, události veselé s událostmi smutnými. Za zmínku stojí, že vedle známých herců – Rudolfa Hrušínského (od jehož úmrtí uplyne 25 let), Jaromíra Hanzlíka, Josefa Somra (který letos slaví významné životní jubileum), Petra Čepka a Jiřího Schmitzera – se tu v epizodních rolích objevují kromě autora samotného i dva významní čeští režiséři: Jiří Krejčík jako věčně hladový pan Karel a František Vláčil (který by letos oslavil 95. narozeniny) v roli starého myslivce.

V těchto dnech uplyne již 105 let od narození jednoho z nejvýraznějších českých spisovatelů 2. poloviny 20. století Bohumila Hrabala, a při této příležitosti kromě filmu Slavnosti sněženek budou uvedeny i další filmové adaptace jeho děl jako Ostře sledované vlaky (1966), Příliš hlučná samota (1994), Postřižiny (1980) a Skřivánci na niti (1969). Kromě snímku Příliš hlučná samota, který natočila Věra Caisová, jsou další zmiňované filmy dílem Hrabalova dvorního režiséra Jiřího Menzela.

Bohumil Hrabal
spisovatel

Bohumil Hrabal

* 28. 3. 1914

† 3. 2. 1997

Nejpřekládanější český autor dvacátého století, jeden z nejosobitějších spisovatelů vůbec.


Stopáž83 minut
Rok výroby 1983
 ST HD 4:3
ŽánrFilm