Saurova flamenková adaptace osudového dramatu Federica Garcíi Lorcy. Španělsko-francouzský taneční film.
Hrají: A. Gades, C. Hoyosová, J. A. Jiménez a další. Režie Carlos Saura.

Film Krvavá svatba byl prvním společným projektem dvou známých španělských umělců - režiséra Carlose Saury a tanečníka a choreografa Antonia Gadese. Jejich adaptace dramatu Federica Garcíi Lorcy vznikla v roce 1981 a stala se prvním titulem flamenkové trilogie, kterou doplňují filmy Carmen (1983) a Čarodějná láska (1986).

Lorcovo drama je jednoduchým, ale strhujícím příběhem lásky, které osud nepřál. Mladá dívka se vdává za nemilovaného muže, neodolatelná přitažlivost ji však žene ke dřívějšímu milenci, nyní ženatému. Uprostřed svatebního veselí spolu zamilovaný pár prchá a povznesená nálada svatebčanů se rázem mění ve vztek. Se zneuctěným ženichem v čele se vydávají za mileneckou dvojicí. Všichni vědí, že taková potupa se dá vyřešit jedině noži...

Představení probíhá bez dialogů, tanečníci interpretují Lorcův příběh vášně, zrady a pomsty pouze pomocí dávného umění flamenka. Saura ovšem film uvádí prologem, který dokumentárním postupem představuje jednotlivé tanečníky. Strhující představení o osudové lásce se rodí v civilní atmosféře šaten, převlékání a nácviků tanečních variací. Kromě typických kytar se ve filmu objeví i píseň "Ay, mi sombrero!" populárního španělského zpěváka Pepe Blanca, pro něhož bylo účinkování v Saurově filmu posledním vystoupením.

Napište nám