Vlasta Burian jako černý pasažér rozvrátí disciplinovaný chod jednoho nádraží.
Režie: Jan Sviták. Scénář: Václav Wasserman. Hrají: Vlasta Burian, Jaroslav Marvan, Antonín Zacpal, Zita Kabátová a další.

Pan Ťopka působí dojmem gentlemana trochu chaplinovského typu. Živí se příležitostnou prací, za níž jezdí výhradně jako černý pasažér vlakem. Při jedné jízdě se setká s obávaným generálním inspektorem drah Kokrhelem. Na jedné malé stanici se mu však podaří vystoupit a převléknout se do uniformy přednosty stanice. Setkání s inspektorem Kokrhelem se ovšem nevyhne…

Situační komedii natočil v roce 1941 režisér Jan Sviták podle námětu Václava Wassermana v rekordně krátkém čase, navíc v nevyhovujících ateliérech v Radlicích, neboť Barrandov a Hostivař obsadili Němci. Spolehl se na herecké obsazení Vlasty Buriana, od jehož narození v těchto dnech uplynulo 130 let, v titulní komické roli a Jaroslava Marvana v osvědčené figurce nerudného byrokrata. Právě nenapodobitelný humor obou protagonistů si získal vděčné publikum už při premiéře v kinech a je tomu tak u televizní obrazovky dodnes.

Režie: Jan Sviták. Scénář: Václav Wasserman. Hrají: Vlasta Burian, Jaroslav Marvan, Antonín Zacpal, Zita Kabátová a další.

Napište nám