„Lomikare, Lomikare! Do roka a do dne…!“ Historický film podle stejnojmenného románu Aloise Jiráska (1955). Hrají: V. Ráž, J. Dítětová, J. Kurandová, Z. Štěpánek, F. Kovářík, L. Pešek, F. Smolík, M. Nedbal a další. Scénář: M. Frič, O. Kirchner a J. Mařánek. Kamera J. Stallich. Režie M. Frič

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

V polovině sedmnáctého století chrání šumavské hranice Chodové, kteří za tuto službu požívají svobody od poddanství a podléhají přímo králi. Po bitvě na Bílé hoře jsou však prodáni říšskému radovi Lamingerovi, lidově přezdívanému Lomikar. Ten jejich práva neuzná a nutí je do roboty. Chodové se bouří a odvolávají se na královské listiny, které jim jejich výsadní postavení zaručují. Lomikar však většinu pergamenů spálí. Dvě nejdůležitější listiny však naštěstí uchovala matka Jana Sladkého Koziny. S nimi se chodská delegace pokusí uplatnit spravedlnost nejprve ve Vídni, poté u apelačního soudu v Praze. Po uvěznění Koziny a jeho dvou druhů dojde k povstání proti vrchnosti?

Stejnojmenný román Aloise Jiráska natočil v barevné verzi v roce 1955 režisér Martin Frič. Před ním zpracoval tutéž látku Svatopluk Innemann v roce 1931.

Stopáž89 minut
Rok výroby 1955
 ST 4:3
ŽánrFilm