Chcete vědět, co si o vás ostatní myslí? Zahráváte si s ohněm… Filmové zpracování románu Josefa Kopty.
Režie: Josef Rovenský. Scénář: Otakar Vávra, Josef Kopta. Hrají: Jaroslav Průcha, Marie Glázrová, Ladislav Boháč, Karel Veselý a další.

Film Hlídač č. 47 začíná vlastně happy endem: železniční hlídač Douša se svou ženou zachrání na poslední chvíli vesnického kramáře Ferdu Zusku, který chce z nešťastné lásky skočit pod vlak. Pak se však příběh trochu komplikuje: Ferdovi otrne a začne dělat návrhy paní Doušové, zatímco Douša, který se při jeho zachraňování zranil, ohluchne. I když se mu po čase sluch vrací, nedává to Douša najevo – aby poznal, co si o něm lidé myslí. Jenže to je někdy lepší nevědět…

Ve filmu Josefa Rovenského dostali příležitost herci Národního divadla Jaroslav Průša (Douša), Marie Glázrová (Anna Doušová) – od jejíhož narození uplyne v těchto dnech 110 let, Ladislav Boháč (Ferda). Hlídač č. 47 byl natočen podle psychologického románu Josefa Kopty a zařadil se tak na konci 30. let mezi vlnu filmových adaptací české literatury. Byl to poslední film herce, scenáristy a režiséra Rovenského, který v pouhých 43 letech zemřel ještě před dokončením filmu (5.11.1937). Z jeho režií jmenujme například Řeku (1931) či Maryšu s Jiřinou Štěpničkovou (1935).

Režie: Josef Rovenský. Scénář: Otakar Vávra, Josef Kopta. Hrají: Jaroslav Průcha, Marie Glázrová, Ladislav Boháč, Karel Veselý a další.

Napište nám