Válka má vlastní pravidla: dvacet lidských životů za dvacet německých psů. Český film (1961). Hrají: L. Chudík, D. Smutná, O. Striženov, W. Koch-Hooge, J. Narenta, F. Dibarbora, V. Tichánková a další. Scénář: I. Bukovčan, J. Weiss a O. Ornest. Kamera J. Střecha. Režie J. Weiss (Ve slovenském znění)

Slovenské národní povstání je na podzim 1944 definitivně potlačeno. V malé vesnici pod Nízkými Tatrami likvidují obyvatelé stopy po pobytu partyzánů, kteří se stáhli do hor. Učitel Ondrej Bodnár (L. Chudík) a jeho mladá žena Františka (D. Smutná) objeví v noci na školním dvoře zraněného sovětského partyzána Olega (O. Striženov) a ukryjí ho na půdu. Františka těžce nese přehnanou opatrnost svého muže, který cítí zodpovědnost za celou vesnici a odmítá každé riziko. Bodnár jde ještě v noci do hájovny zajistit pro partyzána úkryt, avšak spolu s hajnou jej zatknou Němci, kteří vesnici právě obsadili. Německý velitel Schmolka (W. Koch-Hoge) je bývalý učitel z Liberce. Na Františčinu prosbu oba zatčené propustí. „Kolegu“ Bodnára navíc pozve na večeři. Františka svým mužem začne pohrdat.

Olegovi, který je v jejích očích hrdinou, pomůže nastražit výbušninu u stodoly, kde mají Němci ostře vycvičené psy, a vzápětí s ním uprchne do hor. Následný výbuch vyvolá represálie. Pokud se nenajde pachatel, má být zastřeleno dvacet rukojmí. Za každého mrtvého psa jeden člověk…

Napište nám