Příběh z malebného prostředí Hradčan o mládí a stáří, obětavosti a usmíření (1959). Hrají: Z. Štěpánek, M. Hynková, M. Hlavica, S. Zázvorková, M. Růžek, M. Balek-Brodská, S. Neumann a další. Scénář J. Mucha. Kamera J. Holpuch. Režie V. Čech

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Pozapomenutý snímek režiséra Vladimíra Čecha z roku 1959 reaguje na nedostatek bytů, s nímž se musela potýkat zejména mladá manželství. Tento problém řeší i manželé Slávka a Olda. Dívka získá podnájem na Hradčanském náměstí, ve velkém bytě ovdovělého penzisty Bendy. Benda zde prožil téměř celý svůj život, je k bytu vázán tisícerými vzpomínkami a city. Podivínský a nemocný starý muž musí přemoci mrzoutství a nedůvěru k lidem, než svou podnájemnici i s jejím manželem plně přijme „za své“.

Námět a scénář civilně podaného příběhu pocházel z pera Jiřího Muchy, který se v té době už mohl živit psaním scénářů. Nerudnou postavu starého důchodce zahrál velmi přesvědčivě Zdeněk Štěpánek, mladou dvojici pak Miriam Hynková a Miloš Hlavica. Role hostinské Tarbusové byla obsazena výbornou Stellou Zázvorkovou.

Stopáž79 minut
Rok výroby 1959
 ST čb 4:3
ŽánrFilm