Pražský filharmonický sbor, orchestr PKF a sólisté Veronika Rovná a Pavel Švingr na galakoncertě ze Španělského sálu Pražského hradu.
Oslava české opery

Velkolepá oslava české opery. Tak by se dal ve zkratce shrnout program, který pro oslavy Roku české hudby 2024 připravil Pražský filharmonický sbor společně se svým uměleckým partnerem – orchestrem PKF – Prague Philharmonia. Pod taktovkou sbormistra a dirigenta Lukáše Vasilka a moderátorským dohledem Marka Ebena se na jednom pódiu sejde více než stovka hudebníků, aby vzdala hold velikánům české operní tvorby. První polovina koncertu představí trojici skladatelů Martinů, Janáček a Dvořák. První dva zmíněné autory pojí mimořádně intenzivní vztah k folkloru a lidové hudbě, což dokládají také vybrané kusy z oper Hry o Marii a Její pastorkyňa. Tvorbu Antonína Dvořáka reprezentuje klenot mezi českými operami, Rusalka. Zazní mimo jiné i slavná árie Vodníka „Běda! Ubohá Rusalko bledá“. Druhá polovina bude patřit hudbě Bedřicha Smetany, jehož dvousté výročí narození si v roce 2024 připomínáme. Jeden z otců zakladatelů české národní hudby složil celkem osm oper a během koncertu zazní výstupy ze šesti z nich. Méně známá čísla doplní například poetická ukolébavka „Letěla bělounká holubička“ či téměř zlidovělý sbor „Proč bychom se netěšili“.

Pražský filharmonický sbor i orchestr PKF – Prague Philharmonia patří mezi domácí i evropskou uměleckou špičku, a jejich společné vystoupení tak slibuje mimořádný hudební zážitek. Ke spolupráci navíc obě tělesa přizvala také prvotřídní sólisty vystupující na předních českých scénách, sopranistku Veroniku Rovnou a basistu Pavla Švingra.

Napište nám