Hvězdný italský tenorista Francesco Meli v titulní roli slavné monumentální opery na milánské scéně.
G. Verdi: Don Carlos ze Scaly

Záznam z milánské Scaly představí inscenaci italské čtyřaktové verze Dona Carlose Giuseppa Verdiho z roku 1884. Režii má Lluís Pasqual, sbor a orchestr milánské prestižní scény řídí jejich umělecký šéf Riccardo Chailly.

Ocitáme se ve španělském klášteře svatého Justa. Svatba Filipa (Michele Pertusi) a Alžběty (Anna Netrebko) už byla zpečetěna. Dvůr přichází vzdát svoji poctu k hrobu císaře Karla V., Filipova otce. Princ Carlos (Francesco Meli) se setkává se svým přítelem Rodrigem, markýzem z Posy (Luca Salsi), který se nedávno vrátil z Flander, kde se lid snaží osvobodit ze španělské nadvlády. Když Carlos přizná, že je stále pronásledován svou láskou k Alžbětě, Rodrigo ho nabádá, aby se postavil za vlámské povstání. Princezna Eboli (Elina Garanča) a královniny dvorní dámy se v přilehlé zahradě veselí. Eboli zpívá maurskou píseň (závojová árie).

Don Carlos očekává v královských zahradách v Madridu královnu. Řídí se pokyny z dopisu, který mu podle jeho přesvědčení poslala královna. Jenže ve skutečnosti ho napsala Eboli, která se mylně domnívá, že ji Don Carlos miluje. Když se Eboli zahalena závojem objeví, princ jí vášnivě vyznává lásku. Když dáma odloží závoj, oba si okamžitě uvědomí svůj osudový omyl. Eboli ho zlostně obviní, že miluje královnu. Přichází Rodrigo, snaží se rozzlobenou Eboli ukonejšit. Ta však odbíhá ze zahrady a přísahá, že tajnou lásku Alžběty a Dona Carlose odhalí. V duchu dvorských intrik však vyjde postupně najevo, že Eboli je ve skutečnosti královou milenkou a panovníkovi donáší poklesky jeho choti. Rodrigo, který se zpočátku těší královy přízně, je zastřelen neznámým pachatelem, když navštíví uvězněného Carlose.

V závěru se ocitáme opět v klášteře svatého Justa. Alžběta ve své velké árii čeká na Carlose, aby se s ním rozloučila. Carlos se rozhodl odejít do Flander, kde se chce zasazovat o svobodu místního obyvatelstva. Loučení je přerušeno příchodem Velkého inkvizitora a španělského krále, který hodlá syna předat církevnímu právu. Když se chce Carlos s taseným kordem proti přesile bránit, vyjde tajemný mnich z hrobky krále Karla V. a bere infanta s sebou, do svého ponurého příbytku. Přítomní se domnívají, že v mnichovi rozpoznali mrtvého císaře Karla V.

Napište nám