25 minut

22. ledna

Část: Na Českobudějovicku byli lidé k charitě štědří

Obsah dílu

Kraj Vysočina už ověřuje elektronické doklady — Kapacita školy nestačí, obci chybí peníze — Kvalitu přírodního ledu ovlivní v týdnu obleva — Mladí lékaři nemají o práci na záchrance zájem — Odpadkové koše v Plzni v centru pozornosti — Vyhořelou sokolovnu opravuje obec — Na Šumavě se před 130 lety začalo lyžovat — Na Českobudějovicku byli lidé k charitě štědří — Obří rampouchy na Vysočině

Části dílu

01:13
Kraj Vysočina už ověřuje elektronické doklady
  Začal ostrý provoz elektronických občanských průkazů. Aplikací se lidé můžou prokazovat zhruba na 30ti úřadech státní správy, hlavně na ministerstvech. Podle vicepremiéra pro digitalizaci, Ivana Bartoše, si e-Doklady do chytrého telefonu stáhlo za první víkend až 155 tisíc lidí. Kvůli náporu ale měla řada z nich problém s přihlášením. Úřady mají a stále budou mít povinnost přijímat jak běžný doklad, tak digitální občanku. Při cestách do zahraničí zatím elektronické průkazy v mobilu stačit nebudou.
  07:14
  Kapacita školy nestačí, obci chybí peníze
   Nedostatek míst pro školáky na Plzeňsku. Problémy mají třeba obce Zbůch nebo Holýšov. Právě tam teď přistavují nový pavilon, pomohla i dotace. Jenže v obci Zbůch je situace složitější hlavně finančně a vedení neví, jak ji budou v příštím školním roce řešit. Zmapovala to Marcela Durasová.
   09:30
   Kvalitu přírodního ledu ovlivní v týdnu obleva
    Meteorologové varují před vstupem na zamrzlé rybníky nebo nádrže. Led kvůli oteplení povoluje. Už teď místy praská a odtává. Výjimkou nejsou ani metrové trhliny. Hned několik přírodních ploch na jihu Čech, kam se bruslaři stále vrací, dnes projel Martin Donát.
    12:04
    Mladí lékaři nemají o práci na záchrance zájem
     Lékaři, kteří slouží u Zdravotnické záchranné služby, stárnou, a mladí se do této práce nehlásí. Počet výjezdů v Jihočeském kraji se přitom za posledních 20 let zvýšil o několik desítek tisíc ročně. Do budoucna tak bude mít záchranka problém. Lékaři, kteří se specializují na urgentní medicínu, totiž většinou zůstávají v nemocnicích.
     14:00
     Odpadkové koše v Plzni v centru pozornosti
      Plzeň chce mít čistější ulice. Některé odpadkové koše tak bude častěji vyvážet, jiné zruší úplně. A to každý desátý. Podle vedení města neměly na některých místech využití. Starostové městský částí ale tohle rozhodnutí považují za nešťastné, a mají obavu, že se naopak v jejich čtvrtích začne hromadit nepořádek.
      16:05
      Vyhořelou sokolovnu opravuje obec
       Pokračuje přestavba přesně sto let staré sokolovny v Sudoměřicích u Bechyně. Na podzim roku 2022 jí zachvátil rozsáhlý požár a škody tehdy přesáhly 10 milionů Korun. Objekt teď netradičně přestavuje samotná obec Sudoměřice, která si ho převzala přímo od Sokolů.
       17:54
       Na Šumavě se před 130 lety začalo lyžovat
        Lyžařské kurzy jsou dnes na denním pořádku. Před 130ti lety to ale bylo i na Šumavě něco nevídaného. Nadšenci tehdejších tzv. dřev začali pořádat organizované lyžování na Železné Rudě na Weissově louce. Areál tam funguje dodnes. A kromě lyžařských kurzů se tam pravidelně schází i majitelé historických lyží. Jezdit na nich by dnes zvládl už málokdo.
        20:29
        Na Českobudějovicku byli lidé k charitě štědří
         Výtěžek Tříkrálové sbírky na Českobudějovicku zřejmě vyšší než loni. Napovídá tomu průběžné sčítání kasiček. U jejich roz-pe-čeťování v krajském městě jsme dnes byli. Letos se do sbírky zapojilo i větší množství koledníků, kteří tak mohli projít víc menších obcí.
         21:43
         Obří rampouchy na Vysočině
          Ledové umění na Vysočině. Společně tvořila příroda i lidé. Díky tři týdny trvajícím mrazům je u obcí Řídelov, Lhotka a Lovětín nedaleko Telče nevšední podívaná. Obyvatelé ji tam vytváří každoročně. Podívat se přijíždí stovky lidí. Pokud se tam nedostanete, nevadí, vše uvidíte v reportáži Markéty Malečkové.
          Přehrát celé video
          Stopáž25 minut
          Další díl
          23. ledna

          Přehled dílů

           
          Stopáž25 minut

          19. dubna

          Speed Marathon, den ve znamení měření rychlosti — Na horách bude dál sněžit — Dekarbonizace teplárny bude o miliardy dražší — Strojvedoucí se zaškolují na vlaky RegioFox — Nádraží na Vysočině zavoní — Bývalou policejní budovu už vlastní město — Malé nemocnice se stále snaží lákat mladé lékaře — Ámos ČT EDU za využívání digitálních technologií — Tygr z Hluboké odcestoval do Maďarska — Nad Lipnicí začne básnit Poesiomat — Tradiční smolení dubových ležáckých sudů

          19. 4. 2024 na ČT1
          Stopáž25 minut

          18. dubna

          Sníh ráno komplikoval dopravu na Šumavě — Soud zahájil insolvenční řízení s Kovosvitem — Výhodnější bydlení pro lékaře a učitele — Plzeň chce víc městských bytů — Výčepních je v Česku málo — V Českých Budějovicích začal Travelcon — Úskalí vysočinských cyklostezek — Oprava serpentin u Bečova nad Teplou — Plot na cestě k poutnímu místu u Tábora

          18. 4. 2024 na ČT1
          Stopáž25 minut

          17. dubna

          Část zaměstnanců Kovosvitu nedostala výplaty — Jaderné úložiště na jihu Čech, pro a proti — Dopravu v Plzni omezí v létě opravy komunikací — V Karlových Varech plánují parkovací dům — Nácvik záchrany člověka z větrné elektrárny — Sdílená kola za sebou mají rekordní zimní sezónu — Vlci v blízkosti obcí mohou dostat GPS obojky — Plzeň chce nová úseková měření rychlosti — Záchranářem od štěněte — iReportéři na výletě do Humpolce

          17. 4. 2024 na ČT1
          Stopáž25 minut

          16. dubna

          Havlíčkův Brod změní systém plateb za popelnice — Třídění tuků a olejů v Plzni ještě nezdomácnělo — Na Šumavě znovu nasněžilo — Protesty proti úpravě vodního zákona — Poptávka po slepicích v Česku opět roste — Mimořádný zájem o šestileté studium na gymnáziu — Vodovod i kanalizace pro Malesice — Letecká technika v novém muzeu ve Studenci — Tapiserie potřebuje zručnost restaurátorek

          16. 4. 2024 na ČT1
          Stopáž25 minut

          15. dubna

          Bezpečnostní opatření v historickém dole Jeroným — Další školní ulice ve Žďáru nad Sázavou — Mimořádný zájem o přijímací zkoušky na gymnázia — Náhlá změna počasí — Některá města už brigádníky nezaměstnají — Exotické druhy zvířat v parcích i volné přírodě — Mladí pstruzi pro rybářské revíry — Vodáci si letos na řekách za služby připlatí — Rekonstrukce historické kašny v Táboře začala

          15. 4. 2024 na ČT1
          Stopáž25 minut

          12. dubna

          12. 4. 2024 na ČT1
          Stopáž25 minut

          11. dubna

          11. 4. 2024 na ČT1
          Stopáž25 minut

          10. dubna

          10. 4. 2024 na ČT1
          Stopáž25 minut

          9. dubna

          9. 4. 2024 na ČT1
          Stopáž25 minut

          8. dubna

          8. 4. 2024 na ČT1

          Napište nám