Václav Postránecký a Viktor Preiss v televizním zpracování povídek Jana Nerudy o jednom vánočním usmíření (1987). Dále hrají: Z. Hadrbolcová, S. Vrbická, J. Jirásková, V. Jelínková, J. Jurištová, M. Novotná, H. Friedrichová, B. Rösner, I. Svobodová, M. Eben, S. Beneš a další. Scénář J. Dudková. Kamera J. Šajmovič. Režie P. Háša. Inscenaci uvádíme k uctění památky významného českého divadelního i televizního herce V. Postráneckého, který zemřel 7. května ve věku 75 let.

7. května zemřel v 75 letech oblíbený český herec, člen Činohry Národního divadla, Václav Postránecký. Pojďme si připomenout herecké mistrovství tohoto skvělého umělce v televizním zpracování dvou povídek (Starý mládenec a Páně Kobercova ženitba) Jana Nerudy ze sbírky Arabesky. Vynikají v nich především dva hlavní protagonisté, zarputilí staří mládenci rozdílných typů: akurátní pan Koberec Václava Postráneckého a frivolní Týnský Viktora Preisse. Těm pak neméně zdařile sekunduje řada dalších skvělých herců v půvabných rolích nerudovských figur a figurek.

Dva dávní přátelé – pan Koberec a pan Týnský se pár týdnů před Vánocemi pohádají. Ačkoliv léta trávili Štědrý večer ve stejném malostranském hostinci, tentokrát se po roztržce rozhodnou, že spolu nebudou. Švihák Týnský, kolem něhož se vždy točilo plno žen, právě usiluje o bohatou nevěstu Julii. Nepraktický samotář pan Koberec si vyhlídne mladičkou Bětušku a chce dokázat Týnskému i světu, že se také ožení. Bohužel ale ani jeden z pánů u dam neuspěje, a tak nakonec končí na Štědrý večer sice o spoustu peněz lehčí, ale přece jen zase spolu, ve staromládeneckém hostinci.

Jan Neruda
básník, spisovatel, novinář

Jan Neruda

* 9. 7. 1834

† 22. 8. 1891


* 8. 9. 1943

† 7. 5. 2019


Stopáž68 minut
Rok výroby 1987
 ST 4:3
ŽánrFilm