Alena Vránová v titulní roli úsměvného příběhu podle historické prózy Z. Wintra. Televizní inscenaci uvádíme jako vzpomínku na významného architekta J. Zázvorku, který by se v letošním roce dožil 100 let (1976). Dále hrají: V. Menšík, Č. Řanda, P. Štěpánek, J. Vinklář, M. Motlová, L. Kopřiva, O. Brousek a další. Scénář O. Vogeltanz. Kamera E. Landisch. Režie F. Filip

Alena Vránová v hlavní roli krásné, něžné i drsné, veselé i odvážné vdovy po hostinském, která si chce zachovat samostatnost co nejdéle, i za cenu živnosti s neblahou pověstí. Její okolí ji postavilo bez meškání na pranýř. Musela odrážet nekončící útoky závisti, uražené ješitnosti, pokrytecké morálky i dotčené bezvýznamnosti, pobuřovala už tím, že se lišila od vžitých představ, za nimiž se skrývalo hodně nectnosti a přetvářky.

Úsměvný příběh na motivy historické povídky Zikmunda Wintra „Rychtář v pasti“ uvádíme jako vzpomínku na významného architekta Jana Zázvorku (z tv titulů jmenujme mj. seriály Byl jednou jeden dům, F. L. Věk či Chalupáři nebo tv filmy Odcházeti s podzimem, Kat nepočká, Klícka, Lístek do památníku, Nezralé maliny ad.), který by se v letošním roce dožil 100 let (nar. 2. 5. 1914).

Stopáž80 minut
Rok výroby 1976
 ST čb 4:3
ŽánrFilm