Nekorunovaný král operních tenoristů přednáší nejznámější melodie z italského repertoáru.
Pavarotti zpívá v newyorském Central Parku

Luciano Pavarotti (1935–2007) se narodil se v italské Modeně jako syn amatérského zpěváka a pekaře. Byl jedním z nejpopulárnějších tenorů vůbec, jeho koncerty vysílaly televize na celém světě. Také se věnoval charitě, pomáhal uprchlíkům a pracoval pro Červený kříž.

Na koncertu v newyorském Centrálním parku, který se konal na počátku devadesátých let minulého století mj. uslyšíte ukázky z oper G. Verdiho, G. Donizettiho, R. Leoncavalla, P. Mascagniho, J. Masseneta, G. Bizeta a G. Pucciniho. Program doplní jazzové a swingové vystoupení chlapeckého sboru z Harlemu (Th Boys Choir of Harlem), který přednese skladby Dukea Ellingtona, Billyho Strahorna a Calvina Jamese Bridgese. Kompozice pro sólovou flétnu a orchestr přednese Andrea Griminelli, mj. Brilantní fantazii na motivy z Bizetovy opery Carmen.

Talent Luciano Pavarotti zdědil po otci, který ač hlasově v pořádku, nedal se na profesionální kariéru z důvodu přílišné nervozity. Otec ho ke zpěvu vedl od malička a přibližně v devíti letech ho přihlásil do místního farního sboru „Gioacchino Rossini“, se kterým vyhrál mezinárodní soutěž. Poté, co navštívil koncert Benjamina Gigliho, začal v 19 letech studovat zpěv u respektovaného profesora Arrigo Pola. Během studií se několikrát rozhodoval, zda ve zpěvu pokračovat a vydělával si jako učitel na základní škole nebo jako pojišťovák.

Zlom nastal až v roce 1961, kdy ztvárnil roli Rodolfa v Pucciniho opeře Bohémě. Po tomto úspěchu následovala angažmá v Amsterdamu, Vídni, Curychu, Londýně a USA. V roce 1972 zažil fenomenální úspěch, když v Metropolitní opeře v New Yorku zazpíval v představení Donizettiho La Fille du Regiment (Dcera pluku) bez námahy devětkrát tříčárkované C – publikum si jej 17× vytleskalo zpět před oponu.

Od té doby jeho sláva a popularita stoupala. Ve známost vešel svými televizními operními přenosy, největší popularitu mu přineslo jeho „členství“ ve hvězdném týmu Tří tenorů. Společně s José Carrerasem a Plácidem Domingem zazpíval na koncertu při fotbalovém mistrovství světa v roce 1990, který se přenášel do celého světa.

Napište nám