Koncert k 15. výročí slovenské rockové superskupiny z pražské Lucerny s hosty Petrem Jandou a Vašo Patejdlem (1996). Kamera J. Hruša. Režie R. Vodrážka

Elán je slovenská pop-rocková hudební skupina, v čele s baskytaristou a zpěvákem Jozefem „Jožem“ Rážem. Založena byla roku 1968 další výraznou osobností slovenské hudby, Václavem „Vašem“ Patejdlem, který dlouhou dobu tvořil s Rážem nerozlučnou dvojici (v r. 1985 Patejdl odešel na samostatnou dráhu, z níž se o jedenáct let později do Elánu vrátil). Partička dospívajících chlapců začala hrát po různých klubech, restauracích a získávala si postupně renomé. Do povědomí veřejnosti se dostala začátkem 80. let minulého století, když na největší československé hudební soutěži Bratislavská lyra ’80 získala Stříbrnou lyru se svou skladbou Kaskadér. V letech 1981–1991 vydal Elán deset velice úspěšných alb a vypracoval se na jednu z předních skupin Československa.

Mezi největší hity skupiny patří písně Láska moja, Neviem byť sám, Kočka, Aj keď bez peňazí, Zaľúbil sa chlapec, Amnestia na neveru, Nie sme zlí, Jedenáste prikazanie, Smrtka na Pražskom orloji, Tanečnice z Lúčnice, Sestrička z Kramárov, Stužková a další.

Napište nám