9 minut

Sušice

Obsah dílu

O Sušici se říká, že je branou Šumavy, ale kopců se tu bát nemusíme. Téměř celé město leží v údolí řeky Otavy, takže i na vozíku se dá po městě pohodlně pohybovat. Navštívíme náměstí Svobody, Muzeum Šumavy a v něm mechanický betlém, protáhneme se na hřišti u Otavy a zamíříme na populární ostrov Santos. Po otavské cyklostezce pohodlně dojedeme do Dlouhé vsi, podíváme se do bývalé dřevařské osady a muzea dřevařství. Na závěr navštívíme místní bazén, kde s relaxací mysleli i na vozíčkáře.

Stopáž8 minut
Další díl
Domažlice

Přehled dílů

29 dostupných
Stopáž8 minut

Praha - královská cesta

II. řada

Vydáme se po Královské cestě. Projížděli tudy čeští králové ke korunovaci, významní hosté, poslové a často tu vedl i pohřební průvod. Pro vozíčkáře je lepší zvolit trasu ve směru z Pražského hradu dolů na Staré město pražské. Navštívíme katedrálu svatého Víta, Václava a Vojtěcha, přes krásně hladkou dlažbu přejdeme na Hradčanské náměstí, zastavíme se ve Schwarzenberském paláci, sídle Národní galerie Praha, a zamíříme Nerudovou ulicí na Malostranské náměstí. Po Karlově mostě se dostaneme na Staré město pražské, kde nevynecháme návštěvu Klementina. Samotný začátek Královské cesty dnes připomíná pamětní deska na Obecním domě.

19. 8. 2023 na ČT2
Stopáž9 minut

Poděbrady

II. řada

Kolonáda i přilehlý park jsou bezbariérové. Navštívíme i místní zámek a samozřejmě rozárium. Bezbariérová je také městská knihovna, která sídlí v krásné budově Staré radnice. Milovníci filmu by měli navštívit Muzeum filmových legend, které je vozíčkářům také přizpůsobeno. Pro milovníky sportu je připravena bezbariérová Městská sportovní hala a ujít byste si neměli nechat projížďky na lodi.

12. 8. 2023 na ČT2
Stopáž8 minut

Pražská zoo

II. řada

Praha je známá svou historií, mosty, výhledy, architekturou a v neposlední řadě i svou zoologickou zahradou. Právem patří mezi nejlepší a také největší v Evropě. Na pěti kilometrech čtverečních našlo domov více než pět tisíc zvířat. Cesty mezi jednotlivými expozicemi jsou upraveny i pro vozíčkáře, ale terén je členitý, a proto se hodí chodící parťák, který má vstup zdarma. Pro handicapované jsou připraveny bezbariérové toalety, pohodlné vstupy do restaurací a mnoho dalšího.

5. 8. 2023 na ČT2
Stopáž8 minut

Pražský hrad

II. řada

Vydat se na vozíku na Pražský hrad se může zdát komplikované, ale není to tak. Předci sice s handicapovanými návštěvníky moc nepočítali, ale moderní město už na ně připraveno je. Na druhém nádvoří je bezbariérové informační centrum, bez problémů se dostaneme do obrazárny i do chrámu svatého Víta, Václava a Vojtěcha. Vjet můžeme také do Starého královského paláce a prohlédnout si tu nejen Vladislavský sál. Přístupná pro vozíčkáře je i bazilika sv. Jiří a nádherná Královská zahrada. A to není zdaleka všechno.

29. 7. 2023 na ČT2
Stopáž9 minut

Teplice

II. řada

Navštívíme „malou Paříž“, jak se v minulosti přezdívalo Teplicím pro jejich klasickou architekturu a kulturní vyspělost. Oblíbené lázně vítají vozíčkáře bezbariérovým nádražím a pro handicapované je upraveno i mnoho dalších míst. Zámek je proměněný na muzeum a v bezprostřední blízkosti je také galerie, kam se vozíčkáři pohodlně dostanou. K odpočinku vybízí zámecký park stejně jako lázeňské kolonády. Projížďka centrem města je bezproblémová. Pomoc je potřeba jen při výjezdu k Doubraveckému hradu, odkud je ale krásná vyhlídka do celého kraje.

22. 7. 2023 na ČT2
Stopáž8 minut

Klatovy

II. řada

Klatovy, druhé největší město Plzeňského kraje. V bráně Šumavy, jak se také Klatovům říká, jsou na handicapované návštěvníky připraveni. Jen s malou dopomocí se dostaneme do proslulých katakomb, navštívíme zdejší galerii, slavnou barokní lékárnu a příkladně bezbariérový přístup mají ve Vlastivědném muzeu dr. Hostaše. Pohodlně se vydáme i do přírody. Například stezka do obce Vrhaveč nabízí krásně hladký asfalt. A to ještě zdaleka není všechno, co Klatovy vozíčkářům nabízejí.

15. 7. 2023 na ČT2
Stopáž9 minut

Brno sportovní

II. řada

Brno navštívíme na vozíku letos už podruhé. Tentokrát se však nezaměříme na památky, ale na možné sportovní aktivity v tomto městě. Prostřednictvím 12. ročníku Evropských her handicapované mládeže Emil Open se podíváme například na atletický stadion, navštívíme plavecké bazény na Kraví hoře a v Kohoutovicích i na další sportoviště, kde se hry konají. Od účastníků se dozvíme třeba i to, jak se hraje boccia.

8. 7. 2023 na ČT2
Stopáž8 minut

Olomouc

II. řada

Olomouc je krásné město a navštívit ho na vozíčku není žádný problém. Místní botanická zahrada je nejen bezbariérová, ale má i smyslovou zahradu pro nevidomé návštěvníky. Muzeum vědy Pevnost poznání nabízí zajímavé expozice jako Živá voda, Rozum v hrsti a další. Všechna patra jsou propojena výtahy, takže i sem je možné pohodlně vjet. Za vidění stojí Horní i Dolní náměstí a radnice. Nemůžeme minout muzeum umění a projížďku Olomoucí zakončíme u katedrály sv. Václava. Olomouc nebo také Olmik, jak městu říkají místní, rozhodně stojí za návštěvu.

1. 7. 2023 na ČT2
Stopáž8 minut

Ostrava

II. řada

Pohybovat se po Ostravě na vozíčku je díky bezbariérové městské dopravě jednoduché. Vydáme se do areálu Dolních Vítkovic, kde je pro hůře se pohybující návštěvníky připravena speciální prohlídka. Nedávno zrekonstruovaná Galerie Plató je také bezbariérová a rozhodně stojí za návštěvu. Projedeme se legendární Stodolní ulicí do samotného centra města, kde se podíváme ke katedrále Božského spasitele. Na radnici pak navštívíme bezbariérovou vyhlídkovou věž, odkud je krásně vidět, že Ostrava už dávno není černá, ale naopak zajímavá a zelená.

24. 6. 2023 na ČT2
Stopáž9 minut

Brno

II. řada

Putování po Brně bez bariér začneme na hlavním nádraží. Zastavíme se na náměstí Svobody, Jakubském náměstí a dojedeme až k Janáčkovu divadlu, kde mají bezbariérový přístup. Uměleckoprůmyslové muzeum je na vozíčkáře také připravené stejně jako katedrála sv. Petra a Pavla. A to není zdaleka všechno, co v Brně na vozíku navštívíme.

17. 6. 2023 na ČT2

Napište nám