Slavnostní koncert z děl francouzských a českých hudebních velikánů.

Program slavnostního koncertu ze Smetanovy síně Obecního domu v Praze k sobě staví čtyři výrazné osobnosti francouzské hudby a jednu osobnost českou, v jejíž tvorbě Francie sehrála významnou roli.

Georges Bizet, autor slavné Carmen, kterou pootevřel dveře k realističtějšímu verismu, napsal v roce 1871 půvabný cyklus čtyřručních skladeb pro klavír Dětské hry, jakýsi francouzský protějšek Schumannových Dětských scén. Z cyklu posléze zinstrumentoval pět částí s přívlastkem Malá suita pro orchestr.

Claude Debussy a Maurice Ravel jsou považováni za nejdůležitější hudební představitele impresionismu, stylu, který se řadí mezi to nejvýraznější, co Francie hudbě a umění obecně přinesla. Výsledkem talentu obou autorů je orchestrální verze poetické a nevšední Sarabandy.

Současně je tento prestižní večer připomínkou pražského koncertu francouzského umělce Maurice Ravela, který vystoupil v Praze pouze jednou, přesně před 90 lety. V Novém německém divadle, dnešní Státní opeře, dirigoval v únoru 1932 tenkrát sotva měsíc starý Koncert pro klavír a orchestr G dur. Toto odlehčené dílo, v němž autor klade důraz na brilantnost interpreta, dnes uslyšíme v podání slavného francouzského klavíristy Michela Dalberta. A když mluvíme o Ravelovi, nesmí chybět jeho extatické Bolero, jedna z vůbec nejpopulárnějších skladeb klasické hudby.

Vztah české a francouzské hudby pak přímo ztělesňuje Bohuslav Martinů. Nicméně, jeho Toccata e due canzoni vznikla až v USA. Dílo se skládá ze strhující rytmické toccaty, a kontrastních lyrických canzoni. Kompozice zcela ideální pro orchestr typu PKF – Prague Philharmonia zazní s klavíristou Stanislavem Gallinem.

Napište nám