Dvořákovy Biblické písně a myšlenky z Knihy žalmů v interpretaci E. Hakena, M. Ebena a R. Lukavského (1995). Na varhany hraje O. Novák. Kamera J. Lebeda. Režie F. Filip

Krátce před svou smrtí natáčel basista Eduard Haken (1910–1996) v kostele sv. Jakuba s varhanami Biblické písně Antonína Dvořáka. Přes pokročilý věk byl ve vrcholné pěvecké formě. Hudební pořad pod názvem Skrýše a skála – obohacený o citace z bible v interpretaci Marka Ebena a Radovana Lukavského – v České televizi pak realizoval ve výsostné umělecké formě režisér František Filip (1930–2021).

Eduard Haken byl český operní pěvec, basista, který od srpna roku 1941 působil desítky let jako přední sólista opery Národního divadla v Praze. Byl manželem činoherní herečky Marie Glázrové, která vystupovala na stejné scéně. V repertoáru měl stěžejní role basového oboru – např. Kmet (Braniboři v Čechách), Kecal (Prodaná nevěsta), Mumlal (Dvě vdovy), Paloucký (Hubička), Beneš (Dalibor), Vodník (Rusalka), Basilio (Lazebník sevillský), Mefistofeles (Faust a Markéta), Zachariáš (Nabucco), Ramfis (Aida), Daland (Bludný Holanďan).

Je pohřben v Praze na Vyšehradském hřbitově hned vedle hrobu Antonína Dvořáka.

Napište nám